Olimpiu Morutan Galatasaray’da Kalmak İstiyor

Sarı kırmızılı takım Galatasaray, 2023 – 2024 sezonu hazırlıklarına 27 Haziran 2023 günü başlamıştı. 8 Temmuz 2023 gününe kadar İstanbul’da çalıştı. Aynı gün Avusturya’ya gitti. Tam 11 gün boyunca Avusturya’da kamp yaptı.

Galatasaray, önümüzdeki hafta içerisinde UEFA Şampiyonlar Ligi ikinci ön eleme turu ilk maçında Litvanya’nın Zalgiris takımı ile karşı karşıya gelecek. Hedef, deplasmanda oynanacak olan bu maçtan güzel bir sonuç ile ayrılmak!

Rumen Yıldız Kampın En İyi İsimlerinden Birisiydi

Galatasaray, Olimpiu Morutan’ı 2021 yılının Ağustos ayında 4.25 milyon Euro karşılığında transfer etti. Rumen oyuncudan beklentiler bir hayli fazlaydı. Ancak, kendisi, 2021 – 2022 sezonunda kötü bir performans sergiledi. Yine de bu durumdan sadece Olimpiu Morutan’ı sorumlu tutmamak gerekir. Çünkü, Galatasaray, o sezon genel olarak kötüydü.

Geçtiğimiz sezon öncesinde çok sayıda ismi kadrosuna katan Galatasaray, bazı oyuncular ile yollarını ayırmak zorundaydı. O isimlerden birisi de Olimpiu Morutan oldu. Rumen futbolcu, Serie B ekiplerinden Pisa’ya kiralandı. Geçtiğimiz sezon Pisa forması ile Serie B’de 35 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 2 bin 351 dakika kaldı. Bu maçların 25’ine ilk 11’de başlarken on maçta oyuna sonradan girdi. Güzel performansını altı gol ve sekiz asist ile süsledi. İtalya gibi futbolun defansa dayalı olarak oynandığı bir ligde toplam 14 gole katkıda bulunarak farkını ortaya koydu.

Galatasaray’ın başarılı teknik direktörü Okan Buruk, hem Olimpiu Morutan’ı hem de Alexandru Cicaldau’yu yeni sezon hazırlıklarına dahil etti. Alexandru Cicaldau’yu 5 Temmuz 2023 günü Hull City ile oynanan maça ilk 11’de başlattı. Bu oyuncu, son derece kötü bir performans ortaya koydu. Okan Buruk, Alexandru Cicaldau’yu Avusturya kampına götürmedi. Olimpiu Morutan ise kamp kadrosunda kendisine yer buldu. Kampta kendisine verilen fırsatları da güzel bir şekilde değerlendirdi. Hatta, kampın yıldızı olan birkaç isimden birisiydi.

Oyuncunun Önümüzdeki Sezon Kadroda Olup Olmayacağı Bilinmiyor

Olimpiu Morutan, Avusturya kampında oynanan hazırlık maçlarındaki performansıyla teknik direktör Okan Buruk’un gözüne girmeyi başardı. Fakat, bu oyuncunun 2023 – 2024 sezonunda kadroda olup olmayacağına dair net bir yorum yapmak mümkün değil! Takdir edersiniz ki, Galatasaray’ın son derece geniş bir kadrosu var. Bilhassa Olimpiu Morutan’ın asıl pozisyonu olan sağ kanatta ciddi bir yoğunluk söz konusu! Bu bölgede Barış Alper Yılmaz, Yunus Akgün, Yusuf Demir ve transfer edildiği takdirde Milot Rashica gibi seçenekler var. Bu durum, Olimpiu Morutan için ciddi bir dezavantaj! Kendisi, takımda kalsa dahi az süre alacak. Buna bir de 8+3 kuralı eklenince Rumen oyuncunun işinin zor hale geldiğinden bahsedebiliriz.

Sosyal medyadaki iddialara göre Olimpiu Morutan ile bazı Suudi Arabistan kulüpleri ilgileniyor. Sarı kırmızılı kulüp, oyuncudan ciddi bir bonservis geliri bekliyor.