Altay Teknik Direktörü Sinan Kaloğlu’ndan İlk Yarı Değerlendirmesi

Spor Toto 1. Lig’in orta sıralarında yer alan köklü takımlarından Altay teknik direktörü Sinan Kaloğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sezon öncesi bazı oyuncuların hazırlık kampına katılamaması nedeniyle tam olarak hazırlanamadıklarını ve buna bağlı olarak adaptasyon sorunu çektiklerini belirterek buna rağmen takım olarak beklentinin üzerinde bir performans gösterdiklerini ve oyuncularıyla gurur duyduğunu ifade etti.

Spor Toto 1. Lig’in 2022-2023 sezonuna üst üste 3 yenilgi alarak girdiklerini hatırlatan Kaloğlu, bu 3 müsabakadan sonra oyun düzeninin yavaş yavaş oturmaya başladığını, Göztepe karşılaşmasına kadar 11 maçta yalnızca 1 mağlubiyet aldıklarını, bu periyotta yenildikleri Çaykur Rizespor maçında da birçok eksikleri bulunduğunu, Göztepe karşılaşmasında yaşanan olaylardan sonra takımın ritminin ve motivasyonunun bir hayli bozulduğunu, o maçtan 1 hafta sonra Boluspor karşısında harika bir sonuç aldıklarını, ancak Denizlispor ve Tuzlaspor maçlarından 1 gün önce hükmen mağlubiyet ve puan silme cezalarını öğrendiklerini, bu nedenle müsabakalarda mental olarak zorlandıklarını dile getirdi.

Sözlerine devam eden genç teknik adam, son aldıkları puan silme cezası ile ilk devreyi 18 puanla bitirdiklerini vurgulayarak, hiç kimsenin beklemediği puanları aldıklarını, kimsenin bu başarıyı beklemediğini, oyuncu grubuyla gurur duyduğunu, çok karakterli duruş gösterip, ruhlarını sahaya koyduklarını, harika sonuçlar elde ettiklerini, içeride çok iyi kenetlendiklerini ve aile olduklarını ifade etti.

“Camianın Adımlar Atması Gerekiyor”

Ligin ikinci devresinin tüm takımlar özelinde çok daha zorlu geçeceğini öngören Sinan Kaloğlu, birçok takımın takviye yapacağını, rekabet açısından kolay olmayacağını ancak takımına çok güvendiğini, harika oyunculara sahip olduğunu, sadece camiadan biraz daha destek beklediklerini, sezon içinde çok ciddi sorunları teknik heyet ve futbolcular olarak el ele tolere ettiklerini, kulübün belki de tarihinin en önemli yıllarından birinde olduklarını, sadece puan anlamında ligde kalmalarının yeterli olmayacağını, Camianın da adımlar atması gerektiğini, kulübün transferi engelleyen borcunun haddinden çok fazla olduğunu, Bu durumun, daha farklı puan silme cezalarını getirmeye müsait olduğunu, kulübün ve takımın bunu kaldıramayacağını, ikinci yarı daha fazla desteğe ihtiyaçları olacağını dile getirdi.

Altay’a 3 Puan Silme Cezası

2022-2023 sezonunu ilk yarısında 5 galibiyet, 6 beraberlik ve 7 yenilgi elde eden Altay, Göztepe ile oynanan derbi müsabakasında çıkan olaylar nedeniyle sarı kırmızılı takım ile birlikte hükmen mağlup ilan edildi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kulüp Lisans Kurulu ise verilen mühlet içerisinde eksikliklerini giderememesi nedeniyle siyah beyazlı İzmir temsilcisine 3 puan silme cezası verdi. Bu ceza ile birlikte 21 olan güncel puanın 18’e ineceği kesinleşti. Bu nedenle alt sıralardaki bazı takımların da bir nebze hareketlendiği ve puan kazanmaya başladığı göz önünde bulundurulduğunda Altay takımının şu anki performansı ile işi bir hayli zor görünüyor.