Avrupa Arenasında Ülke Puanının Önemi

Türkiye, Avrupa Kupaları’nda üç takım, Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor ile yoluna devam ediyor. Avrupa sahnesinde bu akşam temsilcilerimizin Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ un mücadeleleri ve alacakları sonuçlar 2024 – 25 sezonun da Şampiyonlar Ligi’ne katılım açısından oldukça önemli karşılaşmalara çıkacaklar.

Temsilcilerimizin Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ un Avrupa sahnesinde alacakları puanlar gelecek sezonlarda daha fazla takım ile Avrupa ‘ da mücadele etmemize katkı sağlayacaklar.

FİFA tarafından açıklanan ülke sıralamasında şuan da Türkiye 31,500 puan ile 12.sırada yer alıyor. 2024 – 25 sezonundan UEFA Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak ülkemiz den bir takımın katılabilmesi için UEFA ülke puanı sıralamasında ilk 11 ülke içerisinde yer almamız gerekiyor.

Şampiyonlar Ligine Katılmak İçin Puanlar Lazım

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne gelecek sezon ön eleme ila katılacak olan Türkiye’de Spor Toto Süper Lig şampiyonu 2024 – 25 sezonun da direkt olarak katıla bilmesi için FİFA ülke sıralamasında ilk 11 ülke arasına girmek zorundayız.

FİFA tarafından açıklanan ülke sıralamasında şuan da Türkiye 31,500 puan ile 12.sırada yer alıyor. FİFA ülke puanları sıralamasında 11. Sırada Sırbistan 32,375 puan ile yer alırken, 10.sırada 34,000 puan ile Avusturya, 9. Sırada ise 36,400 puan ile İskoçya yer alıyor.

Bu sıralamada Türkiye ‘nin üst sıralara doğru çıkması için bu hafta UEFA Avrupa sahnesindeki üç temsilcimiz Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ un rakiplerinden puanlar almaları gerekecek.

FİFA ülke sıralamasında Avrupa kupalarında yarışan takımlara galibiyete 400, beraberliğe ise 200 puan veriliyor. Türkiye FİFA ülke puanı sıralamasında 12.sırada yer alırken Şampiyonlar ligine direkt katılım için 11. Sırada ki Sırbistan ile arasında 875 puan fark bulunuyor.

FİFA ülke puanı sıralaması üst sıralara çıkmak için temsilcilerimizin Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ un en az 2 galibiyet ve 1 beraberlik ile 1000 puan almamız gerekiyor.

Avrupa Sahnesinde Temsilcilerimizi Zor Maçlar Bekliyor

Avrupa arenasında Türkiye’ yi temsil eden Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ u oldukça zorlu karşılaşmalar bekliyor. Sarı laciverti takım Fenerbahçe‘nin UEFA Avrupa Ligi’nde rakibi Sevilla oldu. Son 16 turunda eşleştiği rakibi ile ilk maçı deplasmanda İspanya’ da oynanacak.

Başakşehir ise UEFA Konferans Liginde Belçika’ nın Gent ekibi ile eşleşerek bir üst tura çıkma mücadelesi verecekler. Bir diğer temsilcimiz Sivasspor ise UEFA Konferans liginde İtalya’ nın dev kulübü Fiorentina ile karşı karşıya gelecekler.

Temsilcilerimizin turun ilk maçlarında en az ikisinin sahadan galibiyet ile ayrılması gerekirken 1 beraberlik sonrasında FİFA Ülke puanı sıralamasında Sırbistanı’ ı geride bıraka bileceğiz.

İlk maçlarını deplasmanda oynamaları temsilcilerimiz için zorlu olsa da turun ikinci maçlarında kendi sahalarında güçlü rakiplerini yenerek bir üst tura çıkma şansları daha kuvvetli.