Dünyanın En Popüler Spor Dalları Nasıl Ortaya Çıktı?

Sporun olmadığı bir hayatı düşünmek mümkün değil! Her insanın muhakkak takip ettiği bir spor dalı vardır. Bazı insanlar söz konusu spor dallarının profesyonel bir sporcusu olmayı tercih ederler. Peki, bu spor dallarının nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi? Bu soruya hayır cevabını veriyorsanız yazımız sayesinde merakınızı gidebilirsiniz.

Futbolun Geçmişi Çok Eskilere Dayanıyor

Takdir edersiniz ki, futbol, dünyanın en popüler sporu! Yalnızca Türkiye’de olmamakla beraber tüm dünyada futbol kadar takip edilen başka bir spor dalının olmadığını söyleyebiliriz. Peki, tüm dünyayı kendisine hayran bırakan bu spor dalı nasıl ortaya çıktı?

Futbolun geçmişi milattan önceye kadar dayanıyor. Bu dönemde Çin’de askeri eğitim amacıyla uygulanan Cuju isimli oyunun futbolun başlangıcı olduğu iddia ediliyor. Ancak, İngiltere modern futbolun beşiği! 1863 yılındaki toplantının ardından futbola dair kurallar belirlendi. İlk uluslararası maçın tarihi 1872 yılına dayanıyor. Söz konusu maçta İngiltere ile İskoçya karşı karşıya geldi.

Futbol hakkında söyleyebileceğimiz çok fazla şey var! Bilhassa Dünya Kupası tarihinden bahsetmemek olmaz. Yakın zamanda hayatını kaybeden dünyaca ünlü futbolcu Pele Dünya Kupası tarihinin en genç oyuncusu! Kendisi henüz 17 yaşındayken Dünya Kupası’nda gol atma başarısını göstermiştir. Gol atan en yaşlı isim ise Roger Milla!

1994 yılında ABD’de düzenlenen Dünya Kupası’nda Rusya’ya gol atan Kamerunlu oyuncunun golün ardından gerçekleştirmiş olduğu dansı halen daha hafızalardaki yerini koruyor. Son olarak, 1986 Dünya Kupası’ndan bahsedelim! Bu turnuvayı özel kılan detay çeyrek finaldeki Arjantin – İngiltere mücadelesi! Arjantin bu maçı 2-1 kazandı. Ancak, birkaç yıl önce hayatını kaybeden Diego Armando Maradona o maçta elle attığı golle hafızalara kazındı. Hatta, söz konusu el için Tanrının Eli yorumları yapıldı.

Basketbolu Bir Beden Eğitimi Öğretmeni Keşfetti

En az futbol kadar popüler olan ve tüm dünyada hatrı sayılır bir seyirci kitlesine sahip olan spor dalı tahmin edebileceğiniz üzere basketbol! Basketbolun ortaya çıkış hikayesi de 1800’lü yıllara dayanıyor. Beden eğitimi öğretmeni James Naismith 1891 yılında beyzbol oyuncularına ve atletlere bir idman yaptırmak istedi. Günümüz basketboluna benzeyen bir düzenek kurdu. İlk zamanlarda basketbola sepettopu adı veriliyordu.

Basketbol denildiği zaman akla ilk olarak NBA geliyor. NBA tarihinin en unutulmaz oyuncularından birisi Michael Jordan! Günümüzde NBA’e Stephen Curry, LeBron James, Nikola Jokic gibi isimlerin damga vurduklarından bahsedebiliriz.

Diğer Sporlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Maratonun ortaya çıkışı ise ilginç bir olaya dayanır. MÖ 490 yılında Atinalılar ile Persler arasındaki savaşı Atinalıların kazandığını haber vermek adına 42000 metre koşan ulağın hayatını oracıkta kaybetmesi bu sporu değerli hale getirmiştir.

Modern bowling 1920’li yıllarda piyasaya çıkmıştır. Pilates ise Birinci Dünya Savaşı sırasında keşfedilen bir spordur.