Fenerbahçe Ali Koç Döneminde Hedeflerinin Neredeyse Hiçbirisine Ulaşamadı

Türkiye’nin en önemli ailelerinden birisine mensup olan Ali Koç aynı zamanda koyu bir Fenerbahçeli! Yıllarca yönetimde yer alan ve Fenerbahçe’nin en başarılı günlerini yaşadığı 2000’li yıllarda öne çıkan Ali Koç; 2018 yılının Haziran ayında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde Aziz Yıldırım’ın karşısına başkan adayı olarak çıktı.

Fenerbahçeliler Aziz Yıldırım döneminin bitmesi gerektiğini düşünüyorlardı. Ali Koç’un Fenerbahçe’yi başarıya taşıyacak bir isim olduğuna inanıyorlardı. Seçim öncesinde çok sayıda projesi olduğundan bahseden Ali Koç camianın güvenini kazanmıştı. Başkanlık seçimlerinde Aziz Yıldırım’dan daha fazla oy aldı. Yirmi yıllık Aziz Yıldırım dönemine son vererek Fenerbahçe’nin yeni başkanı oldu.

Teknik Direktör Konusunda İstikrar Sağlanamadı

Ali Koç göreve gelir gelmez ilk olarak teknik direktör konusunu çözdü. Bir dönemin ünlü futbolcusu olarak hafızalara kazınan Phillip Cocu Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü oldu. Hollandalı teknik adam görevinde sadece üç ay kalabildi. Üst üste alınan kötü sonuçlardan dolayı istifa etti. Phillip Cocu’nun yardımcısı Erwin Koeman 1.5 ay boyunca Fenerbahçe’yi çalıştırdı. Ancak, o da başarılı olamadı.

Ali Koç başkan olmadan evvel Ersun Yanal ile çalışmayacağını ima etmişti. Fakat, bu düşüncesinden vazgeçti. Fenerbahçe’yi 2013 – 2014 sezonunda şampiyon yapan Ersun Yanal 14 Aralık 2018 tarihinde resmi olarak Fenerbahçe’nin başına geçti. Yanal dönemi de hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Bilhassa 23 Şubat 2020 tarihinde Kadıköy’de alınan Galatasaray yenilgisi Ersun Yanal’ın sonunu getirdi. Fenerbahçe pandemi sebebiyle uzayan 2019 – 2020 sezonuna Zeki Murat Göle ve Tahir Karapınar ile devam etti.

Ali Koç 2020 – 2021 sezonu öncesinde takımın başına Erol Bulut’u getirdi. Yirmiyi aşkın transfer yapıldı. Fakat, Erol Bulut da Fenerbahçe’yi hedeflerine ulaştıramadı. Genç teknik adam ile yollar 25 Mart 2021 tarihinde ayrıldı. Fenerbahçe’yi sezonun kalan kısmında Emre Belözoğlu çalıştırdı. 2021 – 2022 sezonuna Vitor Pereira ile başlandı. Portekizli teknik adam Fenerbahçe’deki ikinci döneminde yine başarılı olamadı. Aralık ayına kadar görevinin başında kalabildi. Sezon İsmail Kartal ile tamamlandı. Son olarak, 2022 – 2023 sezonu öncesinde takımın başına Jorge Jesus getirildi.

Futbolda Kupa Kazanılamadı

Ali Koç Haziran ayında Fenerbahçe’deki beşinci yılını tamamlayacak. Sarı lacivertli takım şu ana kadar futbolda bir kupa kazanamadı. Basketbol ve voleybolda nispeten daha başarılı sonuçlar alındı. Kupalar kazanıldı.

Fenerbahçe’nin 2022 – 2023 sezonunda Süper Lig’de şampiyon olması zor! Ancak, sarı lacivertli takım bu sezon Türkiye Kupası’nı kazanabilir.

Transferlerde Başarısız Olundu

Fenerbahçe Ali Koç’un başkanlık döneminde her sezon neredeyse yirmi futbolcuyu kadrosuna kattı. Oyuncuların kulüplerine ciddi paralar ödendi. Mesut Özil, Slimani, Ayew, Diego Reyes, Alioski, Lemos, Tisserand, Bruma, Samatta, Berisha, Meyer ve daha birçok futbolcu bu dönemin başarısız transferleri arasına adlarını yazdırdılar.

Ali Koç döneminin tek olumlu gelişmesi oyuncu satışlarından elde edilen gelirlerdi.