İstanbulspor Ligde Kalma Mücadelesinden Galip Ayrıldı

İstanbulspor futbolseverlerin aşina olduğu bir kulüp! 2000’li yıllarda Süper Lig’de yer alan sarı siyahlı kulüp, çok uzun süreden bu yana alt liglerde mücadele ediyordu. Geçtiğimiz sezon TFF 1.Lig’de gerekli sıralamayı alan İstanbulspor kendisini Süper Lig’de buldu.

İstanbul temsilcisi, sezona ciddi sıkıntılar ile başladı. Yönetim çok uzun süre transfer yapmadı. Bu durum, İstanbulspor’un küme düşen ilk takım olacağına dair yorumların yapılmasına neden oldu. İstanbulspor yönetimi, transfer döneminin sonlarına doğru birkaç ismi kadrosuna kattı. Fakat, söz konusu isimler, Süper Lig kalitesinden oldukça uzaktı.

İstanbulspor Son Haftalara Kadar Risk Altındaydı

İstanbulspor, bu sezon Süper Lig’de çıkmış olduğu 36 maçın 12’sini kazanabildi. Beş beraberlik ve 19 mağlubiyet aldı. Süper Lig’in en çok maç kaybeden takımlarından birisiydi. Bilhassa sezonun ilk yarısındaki performansı felaket idi. Atmış olduğu 47 gole karşılık olarak kalesinde 63 gol gördü. Sezonu 38 haftada elde ettiği 41 puanla 12’inci sırada tamamladı.

Sarı siyahlı takımın sezonu 12’inci sırada bitirmesi, dışarıdan güzel bir durum gibi gözükebilir. Ancak, İstanbulspor, Süper Lig’in 38’inci haftasına kadar küme düşme riskiyle karşı karşıya idi. Ligin son haftasında Ümraniyespor ile karşılaşan İstanbulspor, bu maçı kaybettiği veya rakibiyle beraber kaldığı takdirde küme düşen takım olacaktı. Bir diğer küme düşme adayı olan Giresunspor, son haftada Antalyaspor’u mağlup etti. İstanbulspor da Ümraniyespor’u 4-0 mağlup etti. Bu sayede, Süper Lig’de kalmayı başardı.

Fatih Tekke İstanbulspor İçin Şans Oldu

Osman Zeki Korkmaz, İstanbulspor’u Süper Lig’e çıkaran isimdi. Kendisi, 2021 – 2022 sezonunda İstanbulspor’u çalıştırdı. İstanbulspor yönetimi, takımı 2022 – 2023 sezonunda da Osman Zeki Korkmaz’ın çalıştırmasına karar verdi. Ancak, İstanbulspor, Osman Zeki Korkmaz döneminde son derece başarısızdı. Üst üste yenilgiler alıyordu. Futbolseverler, İstanbulspor’un küme düşen ilk takım olacağını iddia ediyorlardı. İstanbulspor yönetimi, bu durumun önüne geçmek adına birtakım önlemler aldı. Osman Zeki Korkmaz ile yollar 24 Ekim 2022 tarihinde ayrıldı.

İstanbulspor’un yeni teknik direktörü Fatih Tekke oldu. Fatih Tekke’yi futbolculuk döneminden hatırlıyoruz. 2004 – 2005 sezonunda Süper Lig’de gol kralı olan Tekke’nin teknik direktörlük kariyerinde neler yapacağı merak ediliyordu. İstanbulspor öncesinde farklı kulüpleri çalıştıran Fatih Tekke’nin sarı siyahlı kulüpte başarısız olacağına dair iddialar söz konusuydu.

Fatih Tekke, İstanbulspor’daki görevine 25 Ekim 2022 tarihinde başladı. Sezon sonuna kadar 26 maçta takımının başında idi. İstanbulspor, söz konusu maçların dokuzunu kazandı. Üçünü beraberlik ile tamamladı. 14 maçtan mağlubiyet ile ayrıldı. 30 puan topladı. Fatih Tekke, 1.15 puan ortalaması tutturdu. 46 yaşındaki teknik adam, takımını Süper Lig’de tutmayı başardı. Ancak, önümüzdeki sezon takımın başında olup olmayacağı bilinmiyor. Süper Lig’deki farklı kulüplerin de Fatih Tekke ile ilgilendikleri biliniyor.