Katar’da Hazırlıklar Tamam!

Bilindiği üzere 2022 Dünya Kupası bu sene Katar’da oynanacak. Ev sahibi ülke ise Dünya Kupası’nı izlemeye gelecek olan futbolseverler için bazı kültürel etkinlikler planlıyor. Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası, 20 Kasım-18 Aralık tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. Bu itibarla Ortadoğu’da Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ilk Arap ülkesi Katar olacak. Turnuva, 20 Kasım 2022 günü Türkiye saati ile 19.00’da, ev sahibi Katar ile Ekvador arasında oynanacak olan maç ile başlayacak olup 18 Aralık 2022’de 18.00’da, Lusail şehrindeki final maçı ile bitecektir. Ayrıca turnuvanın bitiş günü olan 18 Aralık, aynı zamanda Katar Ulusal Günü olarak kutlanmaktadır.

Yıllar geçtikçe, ülke hükümeti izleyicilere farklı bir deneyim sunmayı hedefleyerek büyük yatırımlar yapıyor ve buna hazırlanıyor. Dünyanın birçok yerinden futbolseverler, Katar‘da profesyonel hazırlık için çeşitli fırsatlardan yararlanma fırsatına sahip olacak.

Katar’da modern stadyumlar, eğlence mekanları, kültürel etkinlikler ve farklı etkinlikler izleyicileri bekliyor. Bu çerçevede son hazırlıklarına devam eden Katar, 1 Kasım – 23 Aralık tarihleri ​​arasında Dünya Kupası taraftarları dışında turist girişini askıya alacağını açıklıyor.

Infantino Bu Seneki Organizasyonun En İyi Dünya Kupası Olacağını Düşünüyor

FIFA Başkanı Gianni Infantino Dünya Kupası ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Katar’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nın şimdiye kadarki en iyi organize edilmiş turnuva olacağını düşündüğünü söyleyen Infantino, ülkede sanat stadyumları, antrenman sahaları, metrolar, kapsamlı altyapıya sahip her şeyin hazır ve herkesi kucaklayacak şekilde düzenlendiğini belirtti. Tüm dünyanın heyecanlı, Katar’ın ise hazır olduğunu belirten Infantino, en iyi Dünya Kupası’nı deneyimlemek için hep birlikte çalışalım çağrısında bulundu.

FIFA ise yaptığı açıklamada, Ortadoğu ve Arap dünyasında ilk düzenlenecek organizasyon için biletlerin yoğun talep gördüğünü söyledi. Özellikle ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Arjantin, Fransa, Brezilya ve Almanya vatandaşlarının bugüne kadar satılan yaklaşık 3 milyon biletle oyuna en çok talep gösteren ülkeler olduğu belirtildi.

Maçların Yanı Sıra Kültürel Faaliyetler De Düzenlenecek

Futbol, ​​eğlence ve etkinlikleri izlemenin yanı sıra, izleyiciler Katar’daki yaşam, halkı, tüm Körfez bölgesi ve Katar’ın güzel manzarasına sahip son teknoloji tesisler hakkında bilgi edinecekler.

Doha yetkilileri de taraftarların taşınması için birçok kolaylık sağlayacağını belirtti. Otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra yol işaretleri ve akıllı uygulamaların ulaşımı kolaylaştırması bekleniyor.

Bu kupada diğer kupalardan farklı olarak seyirciler aynı gün içerisinde bir statta birden fazla maç izleme imkanına sahip olacaklar.

Katar’ın “turistik destinasyonunun” da hayranları eğlendirmesi bekleniyor. Bu çerçevede İnci Adası, Doha Plajı, Esbayir Bahçeleri, müzeler, piknik yerleri, çöl safarisi, deveye binme, plaj kayağı gibi eğlence programları izleyicilerin beğenisine sunulacağı açıklandı. Gece yolculukları, bir yelkenlide veya tarihi bir gemide kaliteli zaman geçirmek için de son derece eşsiz bir fırsat sunacak.