Mehmet Büyükekşi’den Yabancı Kuralı Açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, yine tamamen Türk futbolunun gelişimi odaklı planlarını basın mensuplarına anlattı. Başkan Mehmet Büyükekşi, Türk kulüplerinin son derece ciddi bir borç yükü içerisinde olduğunu ve ilk önceliklerinin yabancı sayısı meselesi olduğunu belirtti. Ayrıca Mehmet Büyükekşi, kulüplerimizin stadyumlarda kullandığı elektrik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına ise merkezi güneş enerjisi sistemi kurulacağını ifade etti.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemi meşgul eden konulara ve Türk futbolunun geliişmesi adına uygulayacağı planlara ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Futbolda merdiven sistemi bulunması gerekliliğini savunan Başkan, bugün Arda Güler’in, 17 yaşında A milli takıma alındığını, U15’te oynamadığını, U16’da oynamadığını, ancak 17 yaşında direkt olarak milli takıma geldiğini belirtti. Emirhan İlkhan’ın da aynı şekilde genç milli takımlarda oynamadan direkt A Milli Takıma alındığını dile getiren Büyükekşi, bunun kendince pek tasvip etmediği bir durum olduğunu, merdiven sisteminde hazmede hazmede gelmeleri gerektiğini ve şimdi bu sistemi getirmek istediklerini dile getirdi.

Eğer bir operasyon ve bir gençleştirme olacaksa bu şekilde olmasını, yoksa her milli takımın ayrı telden çalacağını ifade eden Büyükekşi, kulüplerin de zaten ayrı telden çaldığını ve varsa yoksa yabancı oyuncu derdine düştüklerini vurguladı. Şimdi bugün yabancı kuralını serbest bıraksalar, herhalde her takımın 20-30 tane yabancı almak isteyeceklerini ifade eden Büyükekşi, akademi konusunda hem ekonomik hem yapılacak yatırımların sistem açısından Türkiye’ye en uygun modeli hazırlamaya çalışacaklarının altını çizdi.

Merkezi Güneş Enerji Sistemi Kurulacak

Kulüplerin elektrik ihtiyacı için merkezi bir güneş enerjisi sistemi kuracaklarını dile getiren Mehmet Büyükekşi, güneş enerjisi sistemi kurmak gibi ciddi bir hedefleri olduğunu, kulüplerin elektrik ihtiyacının o sistemden karşılanacağını, hesaplarına göre Süper Lig’deki takımların yaklaşık 25 milyar borcu olduğunu dile getirdi. Bu borcun faizlerini ve ek ödemelerini de 10 yıl vadeye yaydıklarını dile getiren Başkan, bu borcun hesaplandığında 50 milyara kadar çıktığını, mevcut şartlar dahilinde bunu ödemenin imkansız olduğunu ifade etti.

Aksaray veya Niğde civarında hazineden 600-700 dönümlük arazi alarak 50 mega watlık bir yatırım yapacaklarını dile getiren Büyükekşi, her kulübün kendi ismiyle ihaleye çıkarak bir şirketle o yatırımı yapacağını, bu sürenin kaç yıl olacağını henüz tam olarak bilmediklerini ancak kulüpler açısından çok faydalı olacağının altını çizdi.,

Hakem Akademisi Kurulacak

Hakem akademisinin de kurulacağını belirten Mehmet Büyükekşi, Hakem Akademisi kuracaklarını, hakemlere Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve UEFA kriterlerinde eğitim vereceklerini, bu zamana kadar sadece 16 Süper Lig hakemine verilmiş olan bu eğitimi bütün hakemleri 28 kişilik ekipler halinde 8 orta hakem, 16 yan hakem, 4 gözlemci gruplar halinde 6 haftalık bir eğitime alacaklarını dile getirdi.