Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası Hedefini Sürdürüyor

Türkiye son olarak Euro 2020’de mücadele etti. Covid-19 sebebiyle bir yıl gecikmeli olarak düzenlenen bu turnuvada İtalya, Galler ve İsviçre ile aynı grupta yer aldık. O dönem milli takımı Şenol Güneş çalıştırıyordu. Deneyimli teknik adam, kadro tercihleri yüzünden ciddi eleştiriler aldı. Milli takımımız, gruptaki üç maçından yenilgiyle ayrıldı. Hatta, turnuvaya katılan 24 ülkenin en kötüsü idi.

2023 yılında olduğumuz şu günlerde milli takımımızın başında Stefan Kuntz’un olduğunu söyleyebiliriz. Alman teknik adam, Türkiye’yi 2024 yılında Almanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na götürmeyi istiyor.

Eleme Maçlarına İyi Başlayamadık

Milli takımımız, Euro 2024 elemelerinde Hırvatistan, Galler, Letonya ve Ermenistan ile aynı gruba düştü. İlk maçında Ermenistan ile deplasmanda karşı karşıya geldi. Bu maçı kazanmasını bildi. İkinci maçtaki rakibi Hırvatistan oldu. Son Dünya Kupası’nı üçüncü sırada tamamlayan Hırvatistan, bu maçtan galip ayrıldı. Milli takımımızın bu maçta sergilemiş olduğu performans beğenilmedi. Stefan Kuntz’un başta İsmail Yüksek olmak üzere kendi kulübünde forma şansı bulamayan oyuncuları tercih etmesi fazlasıyla eleştirildi.

Türkiye İki Maçta İki Galibiyet Aldı

Milli takımımız, Euro 2024 elemelerindeki üçüncü maçında deplasmanda Letonya ile karşı karşıya geldi. Bu maçın favorisi tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye idi. Ancak, Letonya da bu maçtan puan veya puanlar ile ayrılabilecek güce sahipti. Türkiye; maçın son on dakikasına 2-1’lik üstünlük ile girdi. Buna bir de Letonya’nın on kişi kalması eklendi. Türkiye’nin bu maçı son derece rahat bir şekilde kazanacağı düşünülüyordu. Fakat, Letonya, uzatma dakikalarında beraberlik golünü buldu. Herkes, maçın 2-2 biteceğini düşünüyordu. Derken sahneye Barış Alper Yılmaz çıktı. Galatasaray’da ortaya koyduğu performans ile dikkat çeken 2000 doğumlu oyuncu, 90+5’inci dakikada topu ısrarlı bir şekilde sürdü. İçeriye harika bir orta kesti. Söz konusu ortayı dokunarak ağlara gönderen isim İrfan Can Kahveci oldu. Milli takımımız, gitti denilen maçta Letonya’yı 3-2 mağlup ederek gruptan çıkma yolunda son derece önemli bir galibiyet aldı.

19 Haziran 2023 gününün programında yer alan maçta Türkiye ile Galler karşı karşıya geldi. Maça Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu ev sahipliği yaptı. Maçı son derece coşkulu bir taraftar topluluğu takip etti. Milli takımımız maça zannedilenin aksine tutuk başladı. Galler 41’inci dakikada on kişi kaldı. Bundan sonrasının kolay olacağı düşünülüyordu. Ancak, goller maçın son on dakikasında geldi. Umut Nayır ve Arda Güler, milli takımımızı galibiyete ulaştıran isimler oldular.

Türkiye, güncel tarih itibariyle, grubunda lider! Ancak, Hırvatistan’ın iki maç eksiğinin olduğunu söylemeliyiz. Milli takımımız, Eylül ayında kendi sahasında Ermenistan ile karşı karşıya gelecek. Ekim ayında Hırvatistan ve Letonya ile karşılaşacak. Gruptaki son maçında Galler deplasmanına gidecek. Bir başka deyişle, her şey, birkaç ay içerisinde belli olacak.