Moritz Volz Okan Buruk’un Ekibine Dahil Oldu

Galatasaray’da Okan Buruk’un teknik ekibine RB Leipzig’de Julian Nagelsmann’ın yardımcıları arasında görev yapan Moritz Volz dahil edildi. Nagelsmann’ın Bayern Münih’e gitmesinin ardından boşa çıkan Alman çalıştırıcı ile sarı kırmızılılar ile kariyerinde yeni bir sayfa açmaya karar verdi. Sarı-kırmızılılarda Sargon Duran’ın geçtiğimiz hafta duran top antrenörü olarak göreve başlamasının ardından Moritz Volz hamlesini yapması camiada merak uyandırdı. Galatasaray’da Okan Buruk’un sezon başında Sergio Garcia Gomez’i teknik ekibine dahil etmesi ardından Sargon Duran hamlesi ve son olarak Moritz Volz’un gelişi dikkat çekti. 39 yaşındaki çalıştırıcı1 ay önce Okan Buruk ile görüştü ve ikna edilmeye çalışıldı. Bundesliga’da son dönemde başarılı sonuçlar alan Leipzig’de Julian Nagelsmann’ın yardımcılığını yapan Volz’un scouting ve bilimsel çalışmalarda Cim-Bom’da önemli bir rol üstleneceği belirtildi. Daha önce İngiltere Premier Lig devi Arsenal’de de scout olarak görev yapan Alman çalıştırıcının altyapı konusundaki yapılanmada da önemli görevler alacağı bildirildi. Moritz Volz’un, sarı-kırmızılı takımın teknik patronu Okan Buruk’un isteğiyle göreve getirilmesi, yönetim kaynaklı bir tercih olduğu iddialarını da çürütmüş oldu. Galatasaray’da geçen sezon Burak Elmas yönetimi Fatih Terim görevdeyken 2. adamlık için İspanyol çalıştırıcı Domenec Torrent’e teklifte bulunmuş ve bu durum daha sonra krize neden olmuştu.

RB Leipzig’de Görev Aldı

Galatasaray’da Teknik Direktör Okan Buruk’un yardımcılığına getirilen Moritz Volz, ilginç yapısıyla dikkati çekiyor. Bayern Münih Teknik Direktörü Nagelsmann’ın, RB Leipzig dönemindeki sağ kolu olan Alman futbol adamı, kulübün bu parlak döneminin mimarları arasındaydı. Moritz Volz, maçların analizini yapıp bunlarla ilgili rapor hazırlıyor. İyi bir raporlamacı olarak bilinen 39 yaşındaki antrenörün bu becerisinde, Times gazetesinde yazarlık yapmış ve kitap yazmış bir isim olması gibi geçmiş deneyimlerinin önemli bir payı bulunuyor. Moritz Volz, antrenman tekniklerine de hakim bir isim… Yapılacak çalışmaların programlanmasında görev alıyor. Genç futbolcularla özel olarak ilgileniyor, onların saha içi ve dışı problemlerine odaklanıyor. Takımdaki genç oyuncuların kendilerini geliştirmesi ve eksiklerini gidermesi için programlar uyguluyor. İronik ve parlak zekasıyla insanları güldüren bir karaktere sahip olan Volz, aynı zamanda insanların konuları tartışması, konuşmasına uygun ortamlar hazırlıyor, peşinen kabullenmelerden hoşlanmıyor. Performans artırıcı teknikler uygularken, oyuncu izleme ve yeni isimlerin keşfedilmesinde de geçmiş tecrübeleri nedeniyle katkı sağlaması bekleniyor.

Moritz Volz

Moritz Volz Kimdir?

Moritz Volz 21 Ocak 1983’te dünyaya geldi. Alman eski profesyonel futbolcu olan Volz son olarak RB Leipzig’de yardımcı antrenörlük görevinde bulundu. Volz futbolculuk kariyerinde Schalke , Arsenal , Wimbledon , Fulham , Ipswich Town , FC St. Pauli ve TSV 1860 Münih’te sağ bek olarak oynadı. Entelektüel kapasitesi yüksek bir isim olan, futbolculuğu döneminde uzun yıllar Arsenal ve Fulham gibi takımlarda top koşturan Volz’un İngiltere deneyimini anlattığı bir kitabı bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir