Temsilcilerimizin UEFA Şampiyonlar Ligi Ön Eleme Turundaki Rakipleri Belli Oldu

Türkiye’nin ülke puanını bir an önce yükseltmesi şart! Geçmiş yıllarda Süper Lig’i şampiyonluk ile tamamlayan takım, kendisini ön eleme oynamadan UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında bulunuyordu. Ancak, ülke puanının giderek düşmesi bu durumu değiştirdi. Bu sezonu şampiyon olarak tamamlayan Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer alabilmek adına üç ön eleme oynamak zorunda! Galatasaray’ın ön eleme maçları Temmuz ayında başlayacak. Sarı kırmızılı takım sezonu erken açacak.

Sezonu ikinci sırada bitiren ve aynı zamanda Türkiye Kupası’nı da müzesine götüren Fenerbahçe, üçüncü sırayı alan Beşiktaş ve dördüncü sıradaki Adana Demirspor, ülkemizi önümüzdeki sezon Konferans Ligi’nde temsil edecekler. Üç takımın da tıpkı Galatasaray gibi grup aşamasında yer alabilmek adına üç ön eleme turu oynayacaklarından bahsedebiliriz. Onların ön eleme maçları da Temmuz ayında başlayacak.

Kura Çekimi 21 Haziran 2023 Günü Gerçekleştirildi

Galatasaray’ın UEFA Şampiyonlar Ligi, Adana Demirspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın Konferans Ligi ikinci ön eleme turundaki rakipleri, 21 Haziran 2023 Çarşamba günü gerçekleştirilen kura çekimi ile belli oldu. Buna göre, Galatasaray, Litvanya’nın FK Zalgiris Vilnius ile Makedonya’nın FC Struga eşleşmesinin galibi ile karşı karşıya gelecek. Maçlar, Temmuz ayının son haftası ile Ağustos ayının ilk haftasında oynanacak. Galatasaray, bu turu geçtiği takdirde üçüncü ön eleme turuna yükselecek. Söz konusu turu da geçtiği takdirde kendisini play-off turunda bulacak. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer alabilmesi için play-off etabını da geçmesi gerekiyor.

Biraz da Konferans Ligi’ne katılacak temsilcilerimizin rakiplerinden bahsedelim! Süper Lig’i üçüncü sırada bitiren Beşiktaş, ikinci ön eleme turunda Tirana – Dinamo Batumi eşleşmesinin galibi ile karşı karşıya gelecek. Türkiye Kupası’nı müzesine götürerek uzun bir aranın ardından kupa sevinci yaşayan Fenerbahçe ise La Fiorita 1967 – FC Zimbru Chisinau eşleşmesinin galibi ile karşılaşacak. Sezonu dördüncü sırada bitiren ve Fenerbahçe’nin Türkiye Kupası’nı kazanması sayesinde Konferans Ligi’ne katılma hakkını elde eden Adana Demirspor ise Romanya’nın Cluj takımı ile karşılaşacak. Temsilcilerimiz, Konferans Ligi ikinci ön eleme turu maçlarına tıpkı Galatasaray gibi Temmuz ayının son haftasında çıkacak. Rövanş maçları Ağustos ayının ilk haftasında oynanacak.

Üç Büyükler Transfer Çalışmalarına Devam Ediyorlar

Konferans Ligi ve UEFA Şampiyonlar Ligi maçları, daha önce de söylediğimiz gibi Temmuz ayında başlayacak. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor, sezonu erken açmak zorunda olan takımlar! Temsilcilerimiz, ön eleme turunda herhangi bir sorun yaşamamak adına kadrolarını iyi oyuncular ile takviye etmeliler!

Fenerbahçe dış transfere en hızlı başlayan takım oldu. Sarı lacivertliler, Glasgow Rangers ile sözleşmesi sona eren Ryan Kent’i kadrosuna kattı. Fenerbahçe’nin teknik direktör sorununu da en kısa sürede çözmesi gerekiyor. Beşiktaş ve Galatasaray ise şu ana kadar transfer yapmadılar.