Yeni Malatyaspor 7. Hafta Raporu

Ligin 7. Haftasında Antalyaspor’un konuğu olan Yeni Malatyaspor, kendisi gibi kötü zamanlar geçiren Antalyaspor karşısında da galip gelemedi ve ligde mağlubiyet serisini 4 maça çıkardı. Sivasspor ve Antalyaspor karşısında 1-0’lık mağlubiyetler alan İrfan Buz’un öğrencileri 8. Hafta müsabakasında 3 Ekim 2021 tarihinde 4 maçtır kazanan Hatayspor’u ağırlayacak.

İrfan Buz’un Açıklamaları Üzerinden

Antalyaspor maçından sonra yaptığı açıklamalarda maçın hakkının bu olmadığını ifade eden ve deplasmanda girdikleri gol pozisyonu sayısına dikkat çeken İrfan Buz’un değinildiği gibi evinde ağırlayacağı Hatayspor maçına kadar iyi bir vakti olacak. Bu vakit içerisinde hem bir adım geriye çekilerek büyük resme bakması hem de değindiği sorunun çözümünü bulması hem takımının hem de kendisinin kaderini olumlu anlamda etkileyebilir. Yeni Malatyaspor, aldığı 4 mağlubiyetlerde sadece Karagümrük karşılaşmasında gol sevinci yaşayabildi ve bunlar için önemli bir problemin göstergesi. Bununla birlikte Yeni Malatyaspor’un hücum ataklarını değerlendirememek kadar büyük bir diğer problemi de savunmada düzeni oturtamamak olarak görülüyor. Bu maçta yedikleri golde Semih Kaya, açılan ortayı ıskalayıp sonrasında kaleci Ertaç’ın açısını kapattı ve gole bir anlamda sebebiyet verdi ancak tek sorumlu Semih Kaya da değil. Top Güray Vural’ın ayağından çıktığı anda Yeni Malatyaspor ceza sahasında 5 Yeni Malatyaspor oyuncusu ve Güray ile birlikte 4 Antalyaspor oyuncusu var. Sayısal üstünlük kendisinde olmasına rağmen Yeni Malatyaspor’un Güray Vural’ı tek başına nasıl bıraktığı sorusu da İrfan Buz hocanın kendisine ve oyuncularına sorması gereken bir soru olabilir. Sorulması gereken bir diğer soru da normalde Güray Vural’ı tutması gereken Semih Kaya’nın neden Wallace’ın yerini doldurmak zorunda kaldığı ve bu esnada Wallace’ın neden oyuncu değişimi yapmak yerine bekliyor olduğu.

Soruların Cevapları Bulunur Mu?

Antalyaspor maçında yenen golde tek bir bakışla fark edilebilen bu hatalar tek başına bu maça mahsus hatalar değil ve bu Yeni Malatyaspor’un neden bu kadar fazla gol yediğini ve kazanamadığını da açıklamak için bir gösterge olarak kullanılabilir. Malatya temsilcisinin sezonun en başından bu yana bireysel yetersizlikler ve hatalar nedeniyle yediği gollerin çözümünde taktik pay da muhakkak olacaktır ama görünen tabloda Malatya’nın çok daha net savunma oyuncularına ihtiyacı olduğu da bir gerçek.