Yeni Malatyaspor Hatayspor Deplasmanında

Sezonun 27’inci haftasına gelinen bugünlerde Yeni Malatyaspor adına olumsuz giden durumları saymak olumlu giden durumları saymaktan çok daha kolay ve mümkün. Sarı Siyahlı takım artık tamamen dağılmış durumda ve oynayacakları herhangi bir maçtan değil galibiyet beraberlik almak dahi oldukça zor gibi görünüyor. Takımın en iyi oyuncularından biri olan ve 2 maçtır teknik sorumluluğunu yapan Adem Büyük ile de yollarını ayıran Yeni Malatyaspor, geçici teknik sorumluluk altında Hatayspor deplasmanında moral arayacak.

Kötü Yönetim

Bu sezon Yeni Malatyaspor tarihinin her anlamda en kötü sezonlarından birisi olarak tarihe geçecek. Sarı Siyahlı takım Marius Sumudica’nın takımın başına geçtiği ve galibiyetler aldığı 9’uncu ve 10’uncu haftalarda bir şeyleri doğru yaptığına inandı ancak sezonun 27’inci haftasına gelinen bugünlerde hemen hemen her şeyin yanlış olduğu görüldü.

Sportif başarısızlıktan daha ziyade takımın yönetimsel açıdan tam anlamıyla bir felaket olması huzursuzluğun artmasının temel sebebi oldu. Oyunculara ödenmeyen maaşlar, bu mali duruma rağmen yapılan çok sayıda ve yanlış özellikte transferlerle birlikte Malatya temsilcisinde kötü gidişat devam etti.

Sumudica’nın raporlarına göre transfer yapıp transfer dönemi bitmeden Rumen teknik adamla yollarını ayıran Yeni Malatyaspor’da oyuncudan teknik sorumlu aşısı da tutmadı. Adem Büyük 2 maç teknik sorumluluk yaptıktan sonra takımla olan yollarını ayırdı. Bu durum aynı zamanda takımın en önemli golcüsünün de takımdan ayrılması anlamına geldi.

Tüm bu kötü atmosferde Hatayspor deplasmanına konuk olan Yeni Malatyaspor’un tek şansı Hatayspor’un da ideal formundan fersah fersah uzakta olması.

Eksikler

27 Şubat 2022 günü Hatayspor’a konuk olan Yeni Malatyaspor, Hatay’a cezalı Sadık Çiftpınar ile sakatlıkları devam eden Kenan Özer, Mounir Chouiar, Stevie Mallan, Benjamin Tetteh gibi isimlerden mahrum kalarak gidecek.

Hatayspor’da ise son haftaların gündemine damgasını vuran sakatlıklar ve kart cezaları takımın seri puan kayıpları yaşamasına neden oldu. Hatay temsilcisinde Burak Çamoğlu, Fatih Kurucuk ve Kamil Ahmet Çörekçi görev yapamayacaklar.

Bu maç öncesi Yeni Malatyaspor 17 puanla Süper Lig’in son sırasında yer alıyor. Hatayspor ise üst sıralardan düşüşünü engelleyemedi ve bu maç öncesi orta sıralara kadar gerilemekten kurtulamadı.

İki takım arasında oynanan son 2 maçta hiçbirinde Yeni Malatyaspor’un kazanamadığını belirtmek gerek. Sarı Siyahlı takım, en son 2020/2021 sezonunun 20’inci haftasında oynanan maçta 2-1 galip gelmeyi başarmıştı.

Yeni Malatyaspor adına artık Süper Lig’de kalabilme umudunun neredeyse hiç kalmadığını belirtmek gerek. Malatya temsilcisinin tek şansı matematiksel ve geriye kalan maçlarda futbolun doğrularını yapabilmeye müsait bir ortamda en azından şu an için söz konusu değil.

Yeni Malatyaspor için daha da tehlikeli olan Türk futbolunun kronikleşen sorunlarından biri olan şehir takımlarının tepetaklak olması riski ve gidişat Malatya şehrinin takımı için tam olarak da bunu gösteriyor.