Yeni Malatyaspor Hüsrana Uğradı

Süper Lig’in 19’uncu haftasında 3 haftadır galip gelemediği için taraftarları tarafından ağır eleştirilere maruz kalan Fenerbahçe’ye konuk olan Yeni Malatyaspor, etkisiz bir performans gösterdiği maçtan 2-0 mağlup ayrılarak ligin son sırasına kadar geriledi.

Kasımpaşa’nın kazandığı, Göztepe’nin berabere kaldığı ve Rizespor’un mağlup olduğu bir haftada iyice değişen küme düşme hattında kendisine en uygun yeri bulma şansını Fenerbahçe karşısında kaçıran Malatya temsilcisi, bu skorla birlikte tam 9 haftalık galibiyet hasretiyle birlikte ilk devreyi tamamlamış oldu.

Yeni Malatyaspor Sanki Maçta Değildi

Süper Lig’in 18’inci haftasında hakem Hüseyin Göçek’in oldukça tartışmalı kararlara imza attığı Kayserispor maçında 2-0’dan 2-2’ye gelen maçın üzüntüsünü ve hakem kararlarının kızgınlığını yaşayan Yeni Malatyaspor, 19’uncu haftada oynanan Fenerbahçe maçında da sanki hâlâ o maçtaymış gibiydi.

Fenerbahçe karşısında oynanan maçta bireysel hataya yatkın, isteksiz bir oyun tavrı ve kafasında maçı bitirmiş bir yapı ile sahada mücadele eden Yeni Malatyaspor, maç 90 dakika değil de 90 saat de oynansa sanki hiç gol atmaya meyilli değilmiş gibiydi. Her ne kadar ligin en büyük camialarından biri de olsa, 3 haftadan beri kazanamayan ve tartışmalı teknik direktörü gönderdikten sonra oynadığı maçta 9 kişi kalan rakibini yenemeyen bir takım olarak sahaya çıkan Fenerbahçe karşısında takımın neden böyle bir psikolojiye büründüğünü anlamak güç.

Fenerbahçe’nin tehdit eden değil tehdit ediyormuş gibi görünen oyunu karşısında çözüm bulamamaktan daha da kötüsü çözüm dahi aramayan Yeni Malatyaspor, 15 günlük devre arasını iyi değerlendiremezse ikinci devrede çok daha fena bir yere doğru gidiyormuş gibi gözüküyor.

Malatya’nın Savunma Problemi Çözülecek Mi?

Süper Lig’in 19’uncu haftasında Fenerbahçe’den yediği 2 golle birlikte ilk devrede toplamda 34 gol yiyen Yeni Malatyaspor’un savunması ilk devrenin ilk maçından son maçına kadar her hafta alarm vermesine rağmen bu duruma bir çözüm bulunamamış olması gerçekten akıl alır gibi değil. Sarı Siyahlılar, çıktıkları her maçta bireysel hatalar, oyuncuları daha da geriye götüren bir savunma anlayışı nedeniyle neredeyse maç başına 2 gol yerken, İrfan Buz yerine getirilen Marius Sumudica’nın da bu duruma bir çözüm bulamamış olması kadro mühendisliğine dair sorgulamaları da haklı olarak beraberinde getiriyor.

Malatya temsilcisi, ikinci devrede takıma çok daha nitelikli ve takımın oynaması zaruri duran kale önü savunmada liderlik edebilecek oyuncuları kadrosuna katmazsa, ikinci devrede de bu kronikleşen sorununu çözemeyecek gibi görünüyor. Bir diğer çözüm ise takımın yediğinden daha fazla gol atmasını düşünecek bir taktiksel anlayışa geçmek olabilir ancak bunun için de yine savunmadan başlayarak takımın hemen hemen her bölgesine bir ekleme yapmak gerekiyor. Yeni Malatyaspor, kendi bindiği kendi kesmek istemiyorsa acilen takıma direkt katkı yapacak oyuncuları kadrosuna eklemeli.