Yeni Malatyaspor’a Ceza Yağmuru

2022/2023 sezonunun TFF 1’inci Lig’inin 4’üncü haftasında transfer yasaklısı Yeni Malatyaspor, Karadeniz temsilcisi Çaykur Rizespor’u evinde ağırladı. 3 Eylül Cumartesi günü Yeni Malatya Stadyumu’nda gerçekleştirilen karşılaşmada ev sahibi ekip 0-4’lük skor ile mağlubiyet elde etti.

Olaylı karşılaşmada karşılaşmanın hakemi olan Tarık Güldal, konuşulacak 2 adet kırmızı kart gösterdi. Bu iki kartın ikisi de Yeni Malatyaspor oyuncularına çıkartılırken (dakika 35’te Rahman Buğra Çağıran ve dakika 47’de Burak Kavlak), Çaykur Rizespor 11 kişi olarak 90 dakikayı tamamladı. İki pozisyon sonrasında da Çaykur Rizespor 1’er penaltı kullandı ve bu şekilde de maçı 2-0 önde sürdürdü.

Bu karşılaşmada taraflar hakkında Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) suç duyurusunda bulunulmuştu. İnceleme altına alınan durumların sonucunda Yeni Malatyaspor’a ceza yağarken, Çaykur Rizespor’a herhangi bir ceza verilmedi. Yeni Malatyaspor’un cezaları kulübe ve ayrı ayrı 2 yöneticiye verildi.

Taraftarlara Verilen Cezalar

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun ilan ettiği kadarıyla 3 Eylül Cumartesi akşamı TFF 1’inci Lig ekiplerinin karşılaştığı Yeni Malatyaspor ile Çaykur Rizespor müsabakasında, ev sahibi Doğu temsilcisinin taraftarlarının sebep olduğu çirkin ve kötü tezahürat sebebi ile FDT’nin 53/3’üncü maddesi gereğince, bu çirkin ve kötü tezahüratı yapan Batı Üst Tribün E blokta yer alan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki tüm kartlarının bloke edilmesine karar verildi. Bu şekilde bu taraftarlar ev sahibi olunan bir sonraki karşılaşmada stadyuma giriş yapamayacak.

Yeni Malatyaspor’un ayrıca bu taraftarlarının davranışı sebebi ile 28 bin TL’lik para cezasına da çarptırıldığı söylendi. Ayrıca 52/3’üncü madde gereğince Batı Alt Tribün Batı Alt C numaraya sahip seyircilerin de elektronik biletlerine bir sonraki ev sahibi olunan müsabakada giriş yasağı uygulanacak.

Öte yandan Çaykur Rizespor’un davranışlarını da denetim altına alan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, taraftarlarının yaptığı çirkin ve kötü tezahürat sonucunda bu durumun misafirken ilk defa gerçekleşmiş olmasından kaynaklı olarak ihtar cezası ile sonuçlandırılması kararını aldı. Yalnızca FDT’nin 53/3’üncü maddesi gereğince Misafir Tribün E blokta yer alan Çaykur Rizespor taraftarlarının bir sonraki misafir müsabakası için tribünden men edildiği ilan edildi.

Yönetimden İsimlere Verilen Cezalar

Yeni Malatyaspor’un bir diğer cezası ise normalde her profesyonel futbol takımının kadrosunda bulundurması gereken profesyonel takım kaleci antrenörünün Yeni Malatyaspor tarafından bulundurulmamasından dolayı Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatının 7/1, 7/2 ve 7/5’inci maddeleri gereğince 125 bin TL’lik para cezası oldu.

Ardından Yeni Malatyaspor Kulübü idarecilerinden olan Erdal Gündüz ve Ramazan Yeşilova’nın karşılaşmanın hakemi olan Tarık Güldal’a karşı sportmenliğe aykırı harekette bulunması sebebi ile 21 günlük hak mahrumiyeti ve 26’şar bin TL’lik para cezasına çarptırıldığı PFDK tarafından ilan edilen cezalardan birisi oldu.

Son olarak ise Çaykur Rizespor’un antrenörlerinden olan Ercan Kılıç hakkında, saha kenarında yer alan özel güvenlik görevlisine yönelik saldırısı sebebi ile şikayette bulunulmuştu. Ancak yapılan incelemeler sonucunda iddianın asılsız olduğuna karar verildi ve ceza verilmesine gerek olmadığı ilan edildi.