Yeni Malatyaspor’da İşler Karıştı

Yeni Malatyaspor’un Spor Toto Süper Lig serüveni 6 yıl sürdü ve Malatya temsilcisi 2016-2017 sezonundan beri yer aldığı Süper Lig’e bu sezon veda etti. Bu sezonun başından beri doğrulamayan takım aynı sezon içerisinde sırasıyla İrfan Buz, Marius Sumudica, Cihat Arslan’ı takımın başına getiren Malatyaspor yönetimi istediği başarıya bir türlü ulaşamadı ve ne yazık ki küme düştü.

Süper Lig Serüveni Nasıldı?

Yeni Malatyaspor, 2018-2019 sezonunda 6 yıllık Süper Lig macerasının da tarihinin de en yüksek derecesine ulaştı. Kaplanlar Süper Lig’e çıktığı 3. yılında Teknik Direktör Erol Bulut ile iyi bir seri yakaladı ve Doğu Anadolu ekibi ligi 5. sırada bitirme başarısına ulaştı. Bu sonuç takımını UEFA Avrupa Ligi’nde ön eleme maçlarına göndermişti. Ligin bitimine 5 hafta kala Erol Bulut ile yollarını ayıran Yeni Malatyaspor, 2019-2020 sezonunun başında başarılı teknik direktör Sergen Yalçın ile anlaştı.

Sarı siyahlılar, UEFA Avrupa ligi ön eleme turunda Partizan takımına yenilerek gruplara kalamadan elense de onlar için büyük bir başarı olarak hafızalarda kalacaktı. Daha sonra Ziraat Türkiye Kupası’nın yarı finalinde Galatasaray’a 5-2’lik skorla mağlup olan kaplanlar Teknik Direktör Sergen Yalçın ile yollarını ayırdı. Sergen Yalçın’dan boşalan teknik direktörlük koltuğuna Kemal Özdeş oturdu. Ve kısa süre sonra görevinden istifa etti. Teknik Direktör Hikmet Karaman ile anlaşan Yeni Malatyaspor sezon sonu ligi ancak 17. sırada bitirebildi. Sarı Siyahlılar küme potasından çıkamamıştı. Ancak pandemi nedeni ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından küme düşmenin kaldırılmasıyla beraber Yeni Malatyaspor için Süper Lig serüveni yeniden başlamıştı. Hikmet Karaman ile yapılan sözleşme 18 Ağustos 2020’de karşılıklı olarak feshedilmişti.

2020-2021 Sezonun başında Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu ile anlaşan Sarı Siyahlılar, istedikleri hedefe ulaşamayınca 26. haftada yolları ayırdı. Yerine İrfan Buz getirildi. 40 maç sonunda 10 galibiyet 15 beraberlik ve 15 mağlubiyetle 45 puan toplayarak ligi 15. olarak tamamladı.

Teknik direktör konusunda istikrarı bir türlü sağlayamayan sarı siyahlılar 2021/2022 sezonunda da 3 farklı teknik direktör ile şansını denedi ancak nihayete eremedi ve küme düştü.

Mali Genel Kurul’da İç Karışıklık

Yeni Malatyaspor Divan Kurulu Üyesi Mikail Pelit, 4 Haziran tarihinde yapılan Yeni Malatyaspor Mali Genel Kurulu’nun iptali için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

Divan Kurulu Üyesi Mikail Pelit, kongrede yaşanan hukuksuzluklar nedeniyle mahkemeye gidildiğini, en doğru kararın mahkeme tarafından verileceğine inandığını söyledi. Pelit, “Adil Gevrek, Yeni Malatyaspor’un hiçbir kurulunu ve yönetimini ciddiye almadı. Yaptığı hatalar nedeniyle Yeni Malatyaspor büyük kayıplara uğradı. Kongrede yaşanan hukuksuzluğun tespit ve tescilini istiyorum. Bu nedenle dava açtım. Yeni Malatyaspor’u bu duruma düşürenler, bu şehre hesap vermelidirler” dedi.

Mikail Pelit ayrıca Adil Gevrek ve Yönetim Kurulu üyelerinin 26 Haziran’da yapılacak olan seçimli Olağan Genel Kurulu’nda aday olmamaları için tedbir kararı verilmesini de istedi.