Yeni Malatyaspor’un Arka Bahçesi Adayı

1954 yılında Malatya’nın Arguvan Belediyesi bünyesinde kurulmuş olan Arguvan Belediyespor, 2022/2023 sezonu itibari ile tarihinde ilk defa profesyonel arenalarda mücadele etmeye başlayacak. 1954/2020 sezonları arasındaki 66 sezonda Amatör Lig’de mücadele eden Arguvan Belediyespor, 2021/2022 sezonunu Bölgesel Amatör Lig’de geçirdi ve ardından hemen Play-Off şampiyonu olarak TFF 3’üncü Lig’e çıkma hakkı kazandı. Hızla yükselen takım, şimdilik bir nevi Yeni Malatyaspor’un arka bahçesi olarak görev yapacak gibi duruyor.

Ancak Arguvan Belediyespor, Yeni Malatyaspor’dan bir adım önde olarak yeni sezon hazırlıklarını sürdürmeyi planlıyor. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından transfer yapamama cezasına çarptırılan ve büyük bir mali krizde boğulan Yeni Malatyaspor, 2022/2023 sezonuna hazırlık çalışmalarını teknik adam Cihat Arslan nezaketinde Malatya’da yapabilmiş ve kamp için herhangi bir şehir dışı spor kompleksine gidememişti. Arguvan Belediyespor ise 2022/2023 sezonuna hazırlık kapsamında 25 Ağustos Perşembe günü Afyonkarahisar ilinin sınırları içerisinde kamp programını başlatacak ve sürdürecek.

Arguvan Belediyespor’un Basın Sözcüsünün Açıklamaları

Bu konuda ise Arguvan Belediyespor’un Kulüp Basın Sözcüsü Ali İmran Marasalı açıklamalarda bulundu. Yeni sezon hazırlıklarını sürdüren takımın Afyonkarahisar’da kampa gireceğini belirten Ali İmran, transfer çalışmaları konusunda da oldukça başarılı ilerlediklerini söyledi. Transferlerinin yüzde 95’ini tamamladıklarını söyleyen Ali İmran, görüştükleri bazı oyuncuların da olduğunu ve en kısa zamanda bu anlaşmayı sağlayacaklarını ekledi.

Anlaşma sağlanan tüm futbolcular ile Afyonkarahisar kampındayken sözleşme imzalanması hedefleniyor. Arguvan Belediyespor bu transfer konusunda da Yeni Malatyaspor’dan daha avantajlı durumda bulunuyor.

Takımlarının ilk etap kamp programını Malatya’da gerçekleştirdiğini söyleyen Ali İmran, yeni sezon hazırlıkları öncesinde takımlarını 2 Eylül’e kadar kampta tutacaklarını belirtti. Malatya temsilcisi profesyonel arenalardaki ilk karşılaşmasına 3 Eylül’de Akhisarspor deplasmanı için gittiği Manisa’da çıkacak.

Ayrıca profesyonelleştikten sonra bulundukları TFF 3’üncü Lig’e statlarının uygun olmaması sebebi ile stat arayışı içerisine girdiklerini söyleyen Ali İmran, iç saha mücadelelerinin Malatya Yeşilyurt Belediyespor’un stadı olan Yeşiltepe Spor Kompleksi’nde düzenleneceğini söyledi. 2022/2023 sezonu için en iyi şekilde hazırlıklarını sürdürdüklerini söyleyen basın sözcüsü Marasalı, kamp çalışmaları da bizim yapabileceklerimiz konusunda zirveye ulaşmamız olarak dedi.

Transfer konusunda da listelerindeki hemen her futbolcuyu kadrosuna kattıklarını belirten Ali İmran, iç saha mücadelelerini düzenleyecekleri Yeşiltepe Spor Kompleksi için Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile görüştüklerini ve bu durumu ona borçlu olduklarını dile getirdi. Görüşmeler henüz sonuçlanmamış olmasına karşın yine de şimdilik anlaşmaya varılmış sayılabilir durumda dendi.

Yeni Malatyaspor’un Sahip Olamadığı Şanslar

Öte yandan Malatya’nın en büyük takımı olan Yeni Malatyaspor, yeni profesyonelleştirilmiş olan Arguvan Belediyespor’dan çok daha şanssız oldu. Sezon öncesi düzenlenmesi gereken kamp çalışmalarını hem yönetimsel krizler hem de mali yetersizlikler vesilesi ile yapamamış ola Yeni Malatyaspor, lig hazırlıklarını Malatya’da sürdürdü.

Ayrıca teknik adam Cihat Arslan nezaketindeki Yeni Malatyaspor, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından verilen ceza ile transfer yasaklısı olarak bir transfer süreci geçirmişti. Yani Arguvan Belediyespor’un kadrosuna kattığı birçok ismin yanında Yeni Malatyaspor hiçbir transfere imza atamamıştı.