Yeni Malatyaspor’un Yıldızı Şampiyona Doğru

Bu sezon Süper Lig’de çok kötü bir performans sergileyen ve ligi de puan sıralamasının son sırasında kapatan Yeni Malatyaspor, gelecek sezonun hazırlıklarına başlamak istiyor ancak kulübe ciddi bir gelir gerekli. Bununla birlikte bu gelirin en kısa sürede elde edilebileceği ortamsa kuşkusuz transferler ve Malatya temsilcisi bu bağlamda değerli oyuncularını elden çıkarmayı hedefliyor. Sarı Siyahlı ekibin bu sezon yıldızı parlayan isimlerinden Mustafa Eskihellaç, sezonun ikinci devresi başladığı günden beri pek çok takımla anılmaya devam edilirken, basına yansıyan yeni haberler başarılı oyuncunun sezonun şampiyonu Trabzonspor’un radarında olduğu yönünde.

Gelir Kapısı

Bu sezon Süper Lig’de çok başarısız bir performans sergileyen Yeni Malatyaspor, sezonun daha başından küme düşmesi kesin gözüken ekipler arasında sayılıyordu.

Sarı Siyahlı takımın bitmek tükenmek bilmeyen krizleri, kötü yönetim anlayışı, kalitesiz kadrosu bir araya gelince bu kötü son da kaçınılmaz oldu. Öte yandan Yeni Malatyaspor’un tartışmalı başkanı Adil Gevrek de hâlâ başkalarını suçluyor.

Tüm bunlarla birlikte Yeni Malatyaspor’un bazı oyuncuları tabiri caizse batan geminin malları olarak değerlendiriliyorlar. Gelecek sezona TFF 1.Lig’de devam etmek istemeyen oyuncular şimdiden temsilcilerine haber verdiler ve temsilcileri takım aramaya başlamış durumdalar.

Bu oyunculardan ilki ara transfer döneminde de teklifler yapılan Mustafa Eskihellaç. Başarılı oyuncu devre arasında Beşiktaş’ın yoğun ilgisine maruz kalmış ancak Yeni Malatyaspor yönetiminin 3 milyon Euro bonservis bedeli istemesi nedeniyle bu transfer gerçekleşmemişti.

Sezon sonunda Yeni Malatyaspor cephesinin mecburen indirime gideceğini düşünen Beşiktaş yönetimi bu nedenle sezonun tamamlanmasını beklemişti. Ancak sezonun tamamlanmasıyla birlikte gelecek sezonun transferlerine erken başlayan takımlar oldu ve geçen sezon bu işi layıkıyla yapan Trabzonspor da Mustafa Eskihellaç’a talip oldu.

Tetteh de Listede

Öte yandan Yeni Malatyaspor’un ilgi çeken tek oyuncusu Mustafa Eskihellaç da değil. Sezon başında Kasımpaşa’dan ayrılan Fode Koita’yı kadrosuna katan Trabzonspor, Koita’nın sık sık sakatlanması ve istenen performansı sergileyememesi nedeniyle tecrübeli oyuncuyla yollarını ayırmayı planlıyor.

Gelecek sezon Avrupa’da da iyi işler çıkartmak isteyen Bordo Mavili takımın bu gayesi nedeniyle daha da geniş bir kadro kurması beklenirken, golcü yedeği olarak da Yeni Malatyaspor’un başarılı oyuncusu Benjamin Tetteh’i gözüne kestirdiği iddia ediliyor.

Yeni Malatyaspor’dan ayrılan Adem Büyük ile birlikte çok iyi bir uyum içerisinde forma giyen Tetteh, Malatya ekibinin hücumunun en büyük ögelerinden biri olarak takımı sırtlamaya çalıştı ancak bu sezon adına bu çalışma pek de başarılı olmadı.

Ancak bu noktada başka takımların da Tetteh’e talip olduğunu ve oyuncunun da maddi anlamda ciddi bir külfet olduğunu ifade etmekte fayda var. Bu bağlamda Trabzonspor bu parayı Tetteh’e vermek yerine başka bir alternatifi aramak yoluna gidebilir. Tetteh ise Anadolu kulüplerinden birinde kendisini bekleyen yeni kapılara gitmek isteyebilir.