Galatasaray’ın Rumenleri Büyük Hayal Kırıklığı Yarattı

Sarı Kırmızılı takımda geçtiğimiz sezon başı Fatih Terim’in projesi olarak Romanya’dan transfer edilen ve bonservislerine toplam 10 Milyon Euro ödenen Cicaldau ve Morutan bu sene de hayal kırıklığı yarattı. Geçen sezonki düşük performansları nedeniyle bu sezon yaz transfer döneminde kiralık olarak elden çıkarılan Rumen oyuncular kiralık olarak gittikleri takımlarda gösterdikleri düşük performans ile eleştiri oklarının hedefi oldular. Sezon başında Okan Buruk’un takımda istemediği iki oyuncu şu anki mevcut takımlarında da gol ve asist başarısı gösteremedi.

Sarı kırmızılı takımın bir önceki sezon büyük umut ve beklenti ile Romanya’dan transfer ettiği Cicaldau ile Morutan ikilisi, bu sezon teknik ekip tarafından beğenilmeyerek kiralık olarak elden çıkarılmıştı. Galatasaray’ın 10 Milyon Euro yatırım yaptığı iki Rumen oyuncu ise gittiği takımlardaki etkisiz performanslarıyla hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Morutan için sarı kırmızılılar bonuslar hariç FSCB takımına 3,5 milyon ödeyerek oyuncuyu transfer etmişti. Cicaldau ise Galatasaray’a Craivo takımından 6.5 Milyon Euro bınservis bedeli karşılığında transfer edilmişti.

Geçen Sezon Gösterdiği Performanslarla Eleştirilmişlerdi

Okan Buruk’un bu sezon başında antrenmanlarda ve hazırlık maçlarında şans verdiği ancak performanslarını beğenmediği Morutan ve Cicaldau ikilisi kiralık olarak gönderilmişti. İki oyuncu geçen sezon yeterli performansı bulsa da bir türlü beklenen patlamayı yapamamışlardı. Galatasaray’da geçtiğimiz sezon Morutan 34 kez forma giymiş ve bu maçlarda 3 gol, 5 asistlik ufak bir katkı sağlamıştı. Cicaldau ise toplam 40 maçta forma giymiş, 5 gol ve 4 asistlik performans göstermişti.

Bu sezon Galatasaray takımından kiralık olarak İtalya Serie B takımlarından Pisa’ya transfer olan Olimpiu Morutan ilk iki maçına etkili başlamıştı. Bu süreçte 1 gol 2 asistlik katkı sağlayan Rumen oyuncu sonrasında çıktığı 5 maçta takımına herhangi bir gol veya asist katkısı sağlayamadı. Aynı takıma transfer olan Morutan ise ilk 4 maçta 11’de sahaya sürüldü. Ancak bu maçlarda hiçbir varlık ortaya koyamayan Rumen oyuncu ilk 11’deki mevcut yerini kaybetti. Serie B’de oldukça zor günler geçiren Pisa takımında Morutan sonradan oyuna girdiği maçlarda yalnızca 38 dakika süre aldı.

Sözleşmesinde Madde Bulunuyor

İtalya Serie B ekiplerinden Pisa takımına Galatasaray’dan 150 bin Euro karşılığında 1 yıl için kiralık giden Morutan, İtalya’da en az 25 karşılaşmada 45 dakika oynaması veya Pisa’nın Serie A’ya yükselmesi durumunda 5,5 Milyon Euro bedel ile zorunlu satın alma maddesi bulunuyor.

Ancak Serie B’ye şampiyonluk hedefiyle giren Pisa takımı ligde son derece zor günler geçiriyor. 7 haftada 1 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyet alan İtalya ekibinin bu gidişatı ile Serie A’ya yükselmesi imkansız gibi görünüyor. Pisa takımı şu anda Serie B’de alt sıralardan kurtulma savaşı veriyor.