Ülke Puanında Coştuk Bekle Bizi Devler Ligi

13 Ekim Perşembe gecesi ülke olarak inanılmaz bir gurur yaşadık. Lakin yaşadığımız bu haklı gururun yanı sıra inanılmaz bir başarı da elde ettik. Tarihimizde ilk kez Avrupa’da mücadele eden tüm takımlarımız aynı haftada oynadıkları karşılaşmayı kazanma başarısı göstermiş oldu. Bu sonuçlarla aynı gün de dörtte dört yaptığımız gece temsilcilerimiz Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir ve Sivasspor ülke puanına tam 1600 puanlık bir katkı vermeyi başardılar. Ülke sıralamasında 20. sırada başladığımız bu sene, daha ilk 4 maçlar sonucunda 16. sıraya kadar yükseldik. İlk etapta gerçekçi hedef olarak 15. sıraya yükselmeyi hesaplıyorduk. Ancak bu performanslar ile 11. sırayı çok rahat bir şekilde zorlayabilir ve şampiyon takımın 2024-2025 sezonunda direkt olarak Şampiyonlar Ligin’de boy göstermesini sağlayabiliriz.

Şüphesiz ülke olarak Avrupa Kupaları’nda tarihimizin en başarılı haftalarından birini geride bıraktık. UEFA Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe ve Trabzonspor, UEFA Konferans Ligi’nde ise Başakşehir ve Sivasspor ile zafere uçtuk. Tarihimizde ilk kez aynı günde 4 Türk takımı da Avrupa’da galibiyet elde etti. Geçen sezonu 20. sırada bitirdiğimiz için maalesef önümüzdeki sezon Avrupa’da 5 yerine 4 takımla mücadele edeceğiz. Üstelik Avrupa Ligi arenasında hiiçbir takımımız olmayacak. Böylesine zor günler geçirirken ülke puanına bir günde yapılan 1600 puanlık bir katkının ülkemiz adına çok kritik bir başarı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İlk Hedef İlk 15 İçerisinde Yer Alabilmek

20. sıradan 16. sıraya kadar yükselen ülkemiz, an itibari ile ilk hedef olarak 15. sıraya gözünü dikmiş durumda. Eğer bu sezon Avrupa sıralamasında ilk 15 içerisinde yer alırsak, 2024-25 sezonunda tekrar 5 takımla Avrupa’da yer alacağız,ve UEFA Avrupa Ligi’ne tekrar takım gönderebileceğiz. Devler Ligi’ne de 2 temsilci ile katılabileceğiz.

Şu anda Fenerbahçe ve Başakşehir mücadele ettikleri  gruplardan çıkmayı garantilediler. Trabzonspor ve Sivasspor da bir üst tura yükselebilmek için canla başla mücadele içerisinde. Umudumuz, 4 takımımızın da gruplarında lider olarak direkt son 16 Turu’na yükselmeleri şeklinde. Bu takımlarımız bunu başarabileceklerini bize çok net olarak gösterdiler.

En Formda Olan Ülkelerden Biriyiz

4 takımımızın kazanarak gruptan çıkması ve elde ettikleri ekstra puanlar sayesinde Süper Lig Şampiyonu’nun da direkt olarak UEFA Şampiyonlar Ligi’ne gitmesini sağlayabilir. Bunun için başarılı performansımıza devam etmeli ve ülke sıralamasında 11. sıraya yükselmemiz gerekiyor.

Bu sezon Avrupa’da en formda olan ülkelerden birisiyiz. Şöyle kibu sezon en çok puan toplama başarısı gösteren (7.000) ve en çok takımla temsil edilen (4) ülke statüsünde bulunmaktayız. Söz konusu sıralamadaki bu olumlu performansımızı devam ettirebilme başarısı gösterebilirsek, sadece 2 sezon sonraki 2024-25 sezonunu değil, Türk futbolunun Avrupa organizasyonlarındaki kötü imajını da silerek geleceğimizi kurtarabiliriz..