İrfan Buz’un Giresunspor Macerası Kısa Sürdü

Giresunspor, 2020 – 2021 sezonunda TFF 1.Lig’de şampiyon olmuştu. Bu sayede, 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de mücadele etmeye hak kazanmıştı. Karadeniz temsilcisi, 2021 – 2022 sezonuna çok kötü başladı. Üst üste yenilgiler almaktan kurtulamadı. Kendisini ligin dibine demir atmış bir şekilde buldu. Giresunspor yönetimi, söz konusu süreçte teknik direktör Hakan Keleş’e sahip çıktı. İlerleyen haftalarda toparlanan Giresunspor, ligde kalmayı başardı.

Yeşil beyazlı takım, 2022 – 2023 sezonuna da benzer yanlışlar ile başladı. Kadronun Süper Lig standartlarına uygun olmayan isimler ile takviye edilmesi ciddi bir hataydı. Aslında Giresunspor kadrosunda kaliteli isimler vardı. Riad Bajic ve Borja Sainz, bu tür oyunculardı. Ancak, takımın genelinde ciddi bir kalite eksikliği mevcuttu. Bu durum, Giresunspor’un küme düşmesine neden oldu.

Giresunspor Küme Düştü

Giresunspor, bu sezon Süper Lig’de çıkmış olduğu 36 maçın sadece onunu kazanabildi. Bunun yanı sıra, on beraberlik aldı. 16 maçtan mağlubiyet ile ayrıldı. Atmış olduğu 42 gole karşılık olarak kalesinde 60 gol gördü. Sadece 40 puan topladı. Sezonu 16’ıncı sırada tamamladı. Ümraniyespor ile beraber Süper Lig’den düştü.

Giresunspor, diğer küme düşen takım olan Ümraniyespor’dan farklı bir şekilde son haftaya kadar mücadele etti. Hatta, Süper Lig’in son haftasında Antalyaspor’u yenmeyi başardı. Fakat, bu galibiyet bir işe yaramadı. Çünkü, İstanbulspor da aynı dakikalarda Ümraniyespor’u farklı şekilde mağlup etmişti. Bu durum, İstanbulspor’un ligde kaldığını, Giresunspor’un ise lige veda ettiğini gösteriyordu.

İrfan Buz Takımını Küme Düşmekten Kurtaramadı

Süper Lig’in deneyimli teknik adamlarından birisi olan İrfan Buz, 4 Mayıs 2023 tarihinde resmi olarak Giresunspor’un teknik direktörü oldu. Karadeniz temsilcisi, bu sezona Hakan Keleş ile başlamıştı. Giresunspor’daki üçüncü sezonunu yaşayan Hakan Keleş’e duyulan güven tamdı. Ancak, takımın ligden düşmeye doğru adımlarla ilerlemesi can sıkıcıydı. Yönetim, bu durumun önüne geçmek ve takımı küme düşme hattından kurtarmak adına son bir hamle yaptı. 51 yaşındaki teknik adam Hakan Keleş ile yollar ayrıldı. Yerine getirilen isim İrfan Buz oldu.

1967 doğumlu teknik adam, Giresunspor’un başında yalnızca beş maça çıkabildi. Takımı söz konusu beş maçın üçünü kazandı. Bir beraberlik ve bir de mağlubiyet aldı. Atmış olduğu dokuz gole karşılık olarak kalesinde beş gol gördü. 10 puan topladı. İrfan Buz, 2.00 gibi yüksek bir puan ortalaması ile Giresunspor’a veda etti.

Bir de, Giresunspor’un yeni teknik direktöründen bahsedelim! Yeşil beyazlı takımı önümüzdeki sezon Mustafa Kaplan çalıştıracak. 1967 doğumlu teknik adam ile bir yıllık sözleşme imzalandı. Son olarak Adanaspor’u çalıştıran ve 2022 yılının Eylül ayından bu yana boşta olan deneyimli teknik adam, Giresunspor’u Süper Lig’e çıkarmaya çalışacak. Ancak, birçok futbolcunun takımdan ayrıldığı düşünüldüğünde kendisinin işinin zor olduğunu ifade edebiliriz.