İrfan Buz’un Teknik Hocalık Dosyası

İrfan Buz, Türkiye’de oynamış eski jenerasyon gurbetçilerden biri olarak bildiğimiz ve sonrasında uzun bir süre kendisini görmediğimiz bir futbol insanıydı. Bir dönem TFF bünyesinde de görev alan hocanın Türkiye’deki ilk saha kenarı deneyimi de Christoph Daum’un yardımcı antrenörlüğü ile oldu.

2013/2014 sezonunda Bursaspor’da görev alan Christoph Daum’un yardımcı antrenörlüğünü yaparken Daum’un takımdan ayrılmasından sonra yeni gelecek teknik adam göreve başlayana kadar takımı idare etmesi istenen İrfan Buz, Türkiye Kupası maçında Bursaspor’un Galatasaray karşısında 2-0 geriden gelerek 2-2 berabere kalmasıyla sezon sonuna kadar takımı yönetme fırsatı yakaladı.

İrfan Buz Değeri Bilinmeyenlerden

Bu fırsatla 9 maça çıkan teknik adam sezon sonunda görevinden ayrıldı ve Gençlerbirliği’nin başına geçti. Gençlerbirliği takımında da iyi sayılabilecek bir performans sergileyen İrfan Buz’un adını duymamızı sağlayan başarı ise şu anda da yönettiği Yeni Malatyaspor’un başına geçtiği süreçte oldu. Düşecek gözüyle bakılan zayıf bir kadroyu ligde tutmayı beceren İrfan Buz, bir sonraki sezonda ise Yeni Malatyaspor’u Süper Lig’e taşıyan adam oldu ancak yönetim kendisiyle devam etmeme kararı aldı.

Bu ilginç devam etmeme kararlarından bir tanesinin de 11 maça çıkıp 7 galibiyet 4 beraberlik aldığı Samsunspor takımında da yaşandığını ifade etmek gerekir. Kariyerinde Kasımpaşa, Osmanlıspor gibi takımları da yöneten İrfan Buz 2020/2021 sezonunun ortalarından bu yana Yeni Malatyaspor’u çalıştırıyor.

İrfan Buz Her Geçen Gün Başarıya Adım Atmış

Gerçekten futbola dair fikirleri olan ve gittiği her takımı iyi seviyelere çıkaran İrfan Hoca, Alman altyapısından gelmesi, birden çok dili çok rahat bir biçimde konuşabilmesi ve çalışkanlığıyla ligimize değer katan teknik direktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ligimize kattığı değer açısından Ozan Tufan, Harun Tekin, İrfan Can Kahveci gibi oyuncuları tespit eden hocanın da İrfan Buz olduğunu hatırlamakta fayda var.

İrfan Buz ile alakalı söylenebilecek olumsuz bir durum ise hocanın henüz kendini tam olarak kanıtlamadığını düşünmesinden kaynaklı olduğu tahmin edilebilecek agresifliği ve kariyer planlamasını iyi yapamaması olarak gösterilebilir.

Şimdilerde de Süper Toto Süper Lig’de mücadele eden Yeni Malatyaspor’un teknik direktörlüğünü yapıyor ve başarılarını orada gösteriyor.