Konya’da Altyapıya Veledrom Dizaynı

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Konya’da hizmete sunulan veledromu (oval pist) tüm içtenliği ile överek, Türk bisiklet sporları için 2022 yılının bir milat olacağını, bundan sonraki yıllarda Konya Olimpik Veledrom sayesinde olimpiyat madalyalarının ülkemize gelebileceğini ve bu şekilde alt yapıyı yeniden dizayn ettiklerini dile getirdi. Başkan Emin Müftüoğlu, son derece güzel bir sezon geçirdiklerini, Konya’da yeni açılan ve hizmete sunulan veledrom pisti sayesinde altyapıyı ciddi anlamda güçlendirerek olimpiyat madalyası hedefiyle yeniden dizayn ettiklerini ifade etti.

Müftüoğlu, Antalya’da yaptığı açıklamalarda 2022 bisiklet sezonunun son yarışı niteliğindeki (UCI) Uluslararsı Bisiklet Birliği Nirvana Gran Fondo Word serisinin Antalya şehrinde 17 ve 20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildiğini belirtti. Geçen sezonun başlangıcı olan 13 Şubat tarihinde Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da (Tour Of Antalya) Antalya Bisiklet Turu turnuvasındaki İklim Değişikliği Farkındalık Sürüşü teması altında düzenlenen organizasyonun son turuna katılarak bisiklet kullandığını hatırlatan Başkan Emin Müftüoğlu, son derece güzel bir yılı geride bıraktıklarını, bisikletin tabana yayılması ile ilgili çok önemli organizasyonlara ve çok güzel işlere imza attıklarını dile getirdi.

Sporun Tabana Yayılmasında Bisikletin Önemi Büyük

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılan değerlendirmede sporun tabana yayılması ile ilgili en önemli projelerinden birinin bisiklet sporu oluduğunun altını çizdi.

Günümüzde herkesin bisikle kullanabildiğini, bu nedenle ev sahibi oldukları uluslararası yarışmalara da katılımın bir hayli fazla olduğunu ifade eden Başkan Müftüoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bisiklet ailesine çok önemli katkılarda ve yatırımlarda bulunduğunu kendisine bisiklet ailesi olarak çok teşekkürleri borç bildiklerini ve gelecek yıllarda olimpiyata gitmekle ilgili çok ciddi hedeflerinin olduğunu, bu doğrultuda çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini dile getirdi.

Altyapıya Veledrom Dizaynı

Müftüoğlu, Konya‘da hizmete açılan ülkenin ilk olimpik veledromunun (oval pist) Türk bisikletinin geleceği açısından son derece önemli bir edinim olduğunun altını çizdi. Bisiklet yarışlarının düzenlendiği alanın, geride bıraktığımız Ağustos ayında gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda kullanıldığını anımsatan Müftüoğlu, şu değerlendirmelerle sözlerine devam etti

Türk bisikleti açısından 2022 yılının bir milat olduğunu ifade eden Müftüoğlu, çünkü bisiklet sporu, kapalı veledromun ilk defa ülkemizde Konya şehrinde açılmasıyla birlikte farklı bir boyut kazandığını, bundan sonraki yıllarda Konya Olimpik Veledrom sayesinde ülkeye olimpiyat madalyaları geleceğini belirtti. Alt yapıyı da yeniden dizayn ettiklerini belirten Başkan Müftüoğlu, Veledromda bugüne kadar herhangi bir altyapının olmadığını, hepsini yenileyip, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun öncülüğünde Türk bisikletini dünyada hak ettiği yere getirmek istediklerini, Antalya’nın da bisiklet şehri olması noktasında, yıl içerisinde gerçekleştirilen bu kadar organizasyonun, kampın turizme çok önemli katkılar sunduğunu düşündüğünü dile getirdi.