Malatyaspor Ligden Çekildi Mi ?

Tüm Türkiye’nin gündeminde olan 5. günün bittiği ve enkaz çalışmalarının hala devam ettiği Kahramanmaraş depreminin etkilendiği şehirlerden biri olan Malatya’nın futbol kulübü Malatyaspor, Spor Toto 1. Lig’inden çekildiğini duyurdu. Kulüp, hem depremden etkilenen bir şehir olarak hem de deprem sonucu enkaz altında kalarak vefat eden kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’ın acı kaybı sonrası bu kararı vermiştir. Türkiye Futbol Federasyonu başkanının duyurduğu bu çekilme ardından Adanaspor’un da ligden çekileceği söylentisi gündemdeyken ligden çekildiğine dair resmi başvurunun TFF tarafından beklendiği belirtildi.

Peki Malatyaspor’un Kaderi Ne Olacak ?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun son açıklamalarında belirttiği üzere Hatayspor ligden çekilmişti. Ardından Gaziantep Futbol Kulübü’nün de çekileceği belirtirken TFF, bu iki takımın haklarının baki kalacağını ve diğer sezon +3 şeklinde 20 takım ile sezonun başlayacağını söylemişti. Ayrıca belirtelim ki Gaziantep FK hala bir resmi başvuruda bulunmamış ve TFF pazartesi gününe kadar süre vermişti. Peki bu durum ligden çekildiği kesinleşen Malatyaspor içinde geçerli mi ?

Türkiye Futbol Federasyonu’na resmi başvurusunu yaptığını belirten Malatyaspor başkanı Ahmet Yaman, takım hakları ile ilgili daha bir geri dönüş olmadığını da belirtirken şu anki şehrin durumunun daha önemli olduğunu belirtti. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan beklenen karar Hatayspor’a yapılan açıklamadaki gibi haklarının baki kalmasıdır. Bir doğal afet sonucu bu karara varan ya da varacak olan futbol takımlarının haklarının baki kalması Türkiye Futbol Federasyonu’nun üzerine düşen görevidir. Ayrıca Başkan Ahmet Yaman’ın da sözlerinde belirttiği gibi ligden düşürülmemek gelecek sezon aynı ligde devam etmek deprem bölge halkının moralini de yükseltecek bir durumdur. İlk öce yaralarını saracak olan depremzede bölge halkı daha sonraki aşamada yaşama geri dönecek umutlara ihtiyacı olacak birçok futbolseverin olduğu ülkemizde ligde kalma kararı da sevindirecek durumlardan biridir.

Takdir Türkiye Futbol Federasyonu’nundur.

Sarı- Kırmızı- Siyahlı Takım…

Sarı- kırmızı- siyahlı takım mevcut durumda TFF 1. Lig’inde 19. sıradaydı. Malatyaspor’un genel haline bakacak olursak 22 maçın 11’i mağlubiyet ile 7’si beraberlik ile ve 4’ü galibiyet ile sonuçlanmıştı. Gelecek sezon kaldığı yerden daha da başarılı şekilde mücadelelerine devam edeceğinden hiç şüphemiz yok.

Malatyaspor’un genç kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’ın enkaz altında kalarak vefat etmesi tüm futbol camiasını etkilemişti. Depremzede Malatyaspor’a baş sağlığı diliyoruz.

Kahramanmaraş depreminden etkilenen tüm 10 ilimiz ve tüm Türkiye için geçmiş olsun diliyoruz. Kayıpları için tüm depremzedelerin, yakınlarının ve tüm Türkiye’nin başı sağ olsun.