Merkez Hakem Kurulu’nun Başkanı

Merkez Hakem Kurulu’nun yeni başkanı Lale Orta 29 Ocak 2023 tarihinde görevine başladı. Merkez Hakem Kurulu tarihindeki ilk kadın başkan olma özelliği taşıyan Lale Orta, 2 dönem geçirmiş toplamda 286 gün boyunca Merkez Hakem Kurulu başkanlığını yapan Sabri Çelik’in yerine göreve gelmiştir.

Peki Lale Orta Kim?

63 yaşındaki Lale Orta, Türkiye’nin ilk kadın futbol hakemi ve ilk kadın futbol antrenörü olma unvanına sahiptir. İlkleri bunlarla da bitmeyen Lale Orta, 20 yıl boyunca erkek liginde futbol hakemliği yapmıştır. 2000 yılında doktora tezini tamamlamış ve Türkiye’nin ilk kadın futbol doktoru unvanını aldı. Sadece Türkiye’de değil dünya üzerinde de ilklere sahip olan Lale Orta, dünyadaki ilk FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerinden biri oldu ve 60 uluslararası maç yönetmiştir.

Lale Orta’nın hayatına genel bir bakış atacak olursak, spor hayatına Vefa Kulübü’nde basketbol oynayarak başlayan Lale Orta daha sonra Türkiye’nin ilk kadın futbol kulübü Dostlukspor Kız Futbol Kulübü’nde basketbolu bırakarak futbola başlamıştır. 13 yıl boyunca 1976-1989 yılları arasında Dostlukspor’da futbol oynamış ve kulübün gerek kaleciliğinde gerek kaptanlığında rol oynamıştır. Futbol kariyeri sırasında antrenörlük eğitimi alan Lale Orta, eğitimlerini birincilikle tamamlayarak Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü unvanını aldı. Antrenörlük eğitimini alırken bir yandan da futbol hakemliği eğitimi almış ve erkek liglerinde futbol hakemliği kariyerini sürdürdü. Türkiye profesyonel 1., 2. ve 3. liglerinde futbol hakemliği yapan ilk kadın olmuştur. 1. lig seviyesinde yardımcı hakem olarak yönettiği ilk futbol maçı Galatasaray– Sarıyerspor mücadelesi olmuştu. Futbol hakemi olarak yönettiği ilk maç ise 1999 yılındaki Sakaryaspor- Ankaragücüspor mücadelesi Lale Orta’nın ilk Süper Lig maçı olmuştu.

1995 yılında Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği tarafından 54 kadın hakem arasına giren Lale Orta, dünyadaki ilk FIFA kokartlı kadın hakemlerden biri olmuştur. Akademik kariyerine ise 1998 yılından 2009 yılına kadar devam etti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görevini icra etmiştir. 2009 yılına gelindiğinde ise Okan Üniversitesi’nin Spor Bilimleri bölüm başkanlığı görevine geldi. 2020 yılında ise profesör unvanını almıştır.

Uluslararası Alanda Lale Orta

2006- 2009 yılları arasında UEFA’da Delege ve Hakem Gözlemciliği yapmış olan Lale Orta, 2006- 2007 döneminde ise UEFA Hakem Eğitimciliği görevini yerine getirmiştir. 2003 yılında UEFA tarafından Avrupa’daki en iyi 17 hakemden biri olarak seçildi. Son olarak uluslararası alanda 21 Mayıs 2005 tarihinde ise Almanya ve İsveç takımları arasında oynanan UEFA Kupası Kadınlar Final Maçı’nı yönetti.

Uluslararası alanda ve ulusal alanda birçok başarıya ve ilklere imza atan Lale Orta, son olarak 63 yaşında Merkez Hakem Kurulu başkanlığı görevine gelerek başarılarına bir yenisini daha ekledi. Bu görevi de layığıyla yerine getireceğinden hiç şüphemiz yok.