Yeni Malatya Sumudica İle Parladı

Süper Lig’e İrfan Buz yönetiminde başladıktan sonra zaman zaman iyi performanslar gösterse de özellikle savunma anlamındaki problemlerini aşamayan Yeni Malatyaspor, üst üste aldığı olumsuz sonuçlardan sonra İrfan Hoca ile yollarını ayırdı ve yerine Süper Lig’i takip edenlerin yakından tanıdığı Marius Sumudica’yı getirdi.

Sumudica yönetiminde nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olan Yeni Malatyaspor, Rumen teknik adamla çıktığı iki maçtan da galibiyetle ayrılarak nefes aldı ve yükselmeye başladı.

Yerli Teknik Direktörler Kan Kaybediyor

Göreve geldikten kısa bir süre sonra ilk maçına Adana Demirspor karşısında çıkan Marius Sumudica, genel anlamıyla pragmatist bir oyunu tercih ederken, kadroyu tesis edebilmek açısından değişik tercihlerde de bulundu.

Defansta belirli problemleri olduğu ortada olan Yeni Malatyaspor takımında 5’li bir savunmayı tercih eden ve merkezden oyunu beklerle genişletmeyi tercih eden bir oyunu Adana Demirspor deplasmanında sahaya yansıtan Sumudica, gününde olmanın da verdiği avantajla skora gitmeyi başardı ve topu rakibine bırakıp baskıyı kabullenen bir oyun oynamasına rağmen 2-0’lık zaferle Adana’dan ayrılmayı bildi.

Sol bekte görmeye alıştığımız Karim Hafez’i sağ beke çeken ancak sonrasında Mustafa Eskihellaç’ı oyuna alan Sumudica, Sadık Çiftpınar yerine de Haddadi’yi stoperde oynatmayı tercih ederek yine ezber bozdu.

Altay karşısında da benzer bir stratejiyi izleyen ve 2-1’lik iyi bir galibiyet alan Yeni Malatyaspor’da üst üste alınan kötü sonuçlardan sonra gelen üst üste galibiyetler bu kadar kısa bir vadede teknik taktik farkı kadar yerli yabancı teknik direktör farkını da ne yazık ki ortaya koyuyor.

8 hafta boyunca kendi düşüncesinden vazgeçmediği için kan kaybettiği ortada olan İrfan Buz’un hatalarını ve takımın yapabileceklerini iyi tahlil eden Yeni Malatyaspor, iki zorlu maçtan 6 puan toplayarak takımını orta sıralara kadar çıkartmayı da başarmış oldu.

Bununla birlikte Süper Lig’de yerli hocaları gönderdikten sonra yabancı hocalarla anlaşan takımların yükselmeye başlaması ve Karagümrük’ün Francesco Farioli ile sahaya yansıttığı oyun da yerli hocalarımızın şapkayı öne koyup düşünmeleri için bir mesaj olarak algılanmalı.

Tıpkı, eski jenerasyon Aykut Kocaman yerine Emre Belözoğlu’nun, Ersun Yanal yerine de Nuri Şahin’in altında yatan mesajın algılanmasının gerektiği gibi…

Sumudica’nın Açıklamaları

Marius Sumudica ligimizde Çaykur Rizespor başında geçirdiği kısa dönem dışında genel olarak ortalamanın üstünde performans sergileyen bir teknik adam. Ancak kendisinin sansasyonu seven tavrı nedeniyle başı beladan kurtulmadığı için takımlarında problem yaşadığı da bilinen bir gerçekti.

Bu durumu soru soran muhabirlerden biri de tespit etmiş olacak ki hocaya daha sakin bir görüntüyle Türkiye’ye döndüğünü ve düşüncelerinde bir değişiklik olup olmadığını sordu. Sumudica’nın bu soruya verdiği cevap ise oldukça dramatikti.

İnsanın her gün bir tecrübe edindiğini ve yaptığı hatalardan ders çıkardığını ifade eden Sumudica, kendisini iyi tahlil ettiğinin mesajlarını vermiş oldu. Tabii yine bu sezon da gözler Rumen teknik adamın her an patlatabileceği bir bombanın üstünde olacak.