Yeni Malatyaspor 6. Hafta Değerlendirmesi

Lige Trabzonspor mağlubiyeti ile başladıktan sonra toparlansa da sonrasında tekrar kötü gitmeye başlayan Yeni Malatyaspor’un Sivasspor karşısında da puan kaybetmesi onlar için tehlike çanlarının çalmaya başladığının bir işareti.

Yeni Malatyaspor’un Savunmada Çözülemeyen Problemleri

Yeni Malatyaspor, savunmasındaki problemleri halen çözebilmiş değil ve yakın zamanda da çözebilecek gibi durmuyor. Takım savunmasında kademeler düzelse, yerleşimler bozuluyor, yerleşimler düzelse duran top savunması aksıyor. Futbolda 0-0’ı oynayabilmek oldukça önemlidir ve Malatya ekibi bu sezon öne geçtiği maçlar dışında –ki Karagümrük maçında da üstünlüklerini koruyamadılar- 0-0’ı oynayamıyor.

Sivasspor gibi bu maçın öncesinde ligde çıktığı 5 maçta 5 gol bulabilmiş ve bulduğu bu 5 golün 2’sini de stoperi Dimitrios Goutas atmış olan bir takıma karşı Yeni Malatyaspor o kadar çok fazla fırsat verdi ki Sivasspor’u hiç bilmeyen bir Malatyaspor taraftarı Sivasspor’un her maç 3-4 gol attığını düşünürdü! Bulduğu onca fırsattan yararlanamayan Sivasspor’da Yeni Malatyaspor’un aldığı risk sonrası boş kalan kaleye Max Gradel’in gönderdiği şutun da çizgiden çıktığını hesap edersek Malatya ekibinin ne kadar kötü bir savunması olduğunu görebiliriz.

İrfan Buz potansiyelli ve çalışkan bir hoca olarak takımının bu yönünü biraz daha geliştiremezse hem takımı hem de kendisi adına geç kalmış olabilir.

Kendini Yere Atma, Adem Büyük ve Milli Takım

Milli takımın bu seneki performansı tüm ülkeyi üzen olaylardan biri oldu. Takımımız bir türlü istenilen performansı gösteremedi, yapılan tercihler eleştirildi ve tüm bunların nihayetinde Şenol Güneş’in görevine son verildi.

Tecrübeli teknik adama yapılan eleştirilerden birisi de Adem Büyük’ün neden milli kadroya alınmadığıydı. Oyuncu geçtiğimiz sezonda da oldukça iyi bir gol sayısı yakalamış, takımına iyi bir katkı yapmıştı ve potansiyeli bir türlü sahaya yansımayan Enes Ünal’dan daha fazla katkı verebilirdi. Ancak Adem Büyük bu sezon neden onca gol atmasına rağmen kadroda yer alamadığını kanıtlar bir performans sergiliyor ve hatta sergilemiyor.

Sergilemiyor çünkü ne zaman bir hava topuna çıkılsa ne zaman bir omuz omuza mücadele sergilense Adem Büyük kendisini yere bırakıyor ve uzun bir süre boyunca yerden kalkmıyor. Bu kadar kaliteli bir ayağın bu özelliği nedeniyle takıma alınmaması ise en çok oyuncunun kendisine zarar verecek.