Yeni Malatyaspor 5. Haftasını Raporladı

Yeni Malatyaspor, ligin 5. Haftasında ağırladığı Karagümrük maçında ilk yarı gösterdiği iyi performansı ikinci yarıda gösteremedi ve 3-1 önde olduğu maçı 4-3 kaybederek ciddi bir yara aldı. Malatya ekibi Beşiktaş maçından sonra daha iyi bir performans göstermesine rağmen üst üste ikinci mağlubiyetini de almış oldu.

Savunma Zaafiyetleri ve Sadık Çiftpınar

Trabzonspor’dan 5 gol, Beşiktaş’tan 3 gol ve Karagümrük’ten 4 gol… Yeni Malatyaspor, 5. Hafta itibariyle kendisini ligin en çok gol yiyen takımı konumuna getiren 12 golü bu 3 rakibinden yedi. Trabzonspor maçını ilk hafta olması nedeniyle bir kenara ayıracak olursak iki İstanbul temsilcisinden yenilen 7 gol savunma konusundaki problemler adına teknik direktör İrfan Buz’a önemli bir mesaj veriyor.

Yeni Malatyaspor, gerçekten çok kolay gol yiyor ve gol yedikçe çok çabuk kırılgan bir takım haline geliyor. İrfan Buz, çok fazla sayıda savunmacının savunma gücünü arttıracağını mı düşünüyor veya kendisini bu anlamda çaresiz mi hissediyor bunu anlamak güç ama ilk önce 3’lü savunmayla çıkmaya başlamışken sonrasında 4’lü savunmaya geçen teknik adamın bu taktiği pek de işe yaramıyor. En basit ve yakın örneği ile Karagümrük maçında 87. Dakikada Semih Kaya oyuna girdi ve Karagümrük sadece 1 dakika sonra sol taraftan geldiği akın ile golü buldu.

İrfan Buz ve Öğrencilerinin Malatyaspor’da Uyumu

Haddadi, Sadık, Wallace ve son dakikalardaki değişiklikle giren Semihle birlikte tam 4 stoperini sahaya süren İrfan Buz, bu eleştirilere takımının 10 kişi kaldığı cevabını verebilir ama onun kalitesindeki bir teknik adamın takımı 10 kişi kaldığında yapacaklarına dair bir fikri ve planı da olmalı. Bu arada tüm bu maçlarda oynayan Sadık Çiftpınar’a da ayrı bir parantez açmak gerekir.

Sadık, Karagümrük maçındaki gollerin neredeyse tamamında hatalıydı. Özellikle Pesic’in ilk golünde Pesic’in tek bir geriye çekilme hareketiyle rakibini serbest bırakması kabul edilebilecek bir hata değildi ki Pesic de bu hatayı cezalandırmayı becerdi. Belki de İrfan Buz daha formda olduğu bir zamana kadar Sadık’ı yedek kulübesine çekmeli.