Yeni Malatyaspor Bir Var Bir Yok

Teknik Direktör Marius Sumudica ile yollarını ayırdıktan sonra kaptanı ve futbolcusu Adem Büyük’ü teknik sorumlu koltuğuna getirme kararı alan Yeni Malatyaspor, Adem Büyük liderliğindeki ilk maçına Sivasspor karşısına çıktı. Sivasspor maçında oynanan ilk 45 dakika oldukça umut verici bir görüntüydü ancak ikinci yarı takım sezon başından beri devam eden durumuna geri döndü.

Hayal Edilen

Sezonun moda haline gelen kararlarından birisini alan ve futbolcusu Adem Büyük’ü teknik sorumluluğa getiren Yeni Malatyaspor, Süper Lig’in 25’inci haftasında Sivasspor’a konuk oldu.

Sivasspor’un da formsuz olmasından faydalanmak isteyen Malatya temsilcisi, ilk yarıda bu sezonun en iyi Yeni Malatyaspor performansını futbolseverlere seyretti. Daha iyi gol pozisyonlarına giren ve daha çok ceza sahası içinde topla buluşan taraf olmayı başaran Yeni Malatyaspor, golü de yeni transferi Kenan Özer ile buldu.

İlk yarıyı Sivas deplasmanında önde kapatarak çok ciddi bir avantajı eline geçiren Yeni Malatyaspor, bu avantajı değerlendirmeyi başaramadı. Sarı Siyahlı ekip karşısında direncini kazanan Sivasspor, Kayode ve Fajçal Fajr’ın attığı gollerle sahadan 2-1 galip ayrıldı.

Sezonun kuşkusuz en kötü performans gösteren takımlarından birisi olan Yeni Malatyaspor, ilk 45 dakikada bu sezonun en iyi performansını gösterdi. Bu 45 dakikanın Adem Büyük’ün kafasında tasarladığı Yeni Malatyaspor’a dair bir performans olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Ancak Yeni Malatyaspor adına gerçek olan ne yazık ki ikinci 45 dakika. Zira takımın birçok parçasının birbirine olan uyumsuzluğu, oyun ezberinin olmayışı gibi pek çok olumsuz etmen Sivasspor karşısında kendisini gösterdi.

Malatyaspor adına Süper Lig’de kalabilmek adına umut gerçekten çok az. Takımın seri galibiyetler almayı başarması ve rakiplerinin de puan kaybetmesini beklemesi gerekiyor. Küme düşme hattındaki diğer takımlar puan kaybedebilir ancak Yeni Malatyaspor’un seri galibiyetler almasını beklemek pek gerçekçi değil.

Kaldı ki değil seri galibiyet, Yeni Malatyaspor’un tek bir maçtan çıkacak galibiyete dair gücü dahi çok az. Takım 14 haftadan beri sahadan galip ayrılamıyor ve Marius Sumudica’nın takımda olduğu esnada da çok fazla gelişim kaydedilebildiğini söylemek mümkün değil.

Krizi Fırsata Çevirmek

Kuvvetle muhtemel Yeni Malatyaspor yöneticileri sezonun geri kalanını ve önümüzdeki sezonu TFF 1.Lig üzerinden yaptılar. Takımın bir üst sırasında yer alan rakibinin 10 puan gerisinde olduğu bir dönemde Adem Büyük zarını atmanın başka bir açıklaması olamaz.

Bununla birlikte bu karar eğer Adem Büyük sezon sonuna kadar umut verici bir performans sergileyebilirse yerinde bir karar haline de dönüşebilir. Adem Büyük takımın doğal lideri olduğu için Yeni Malatyaspor teknik sorumlusu seçildi ve gerçekten Sivasspor karşısında oynanan ilk 45 dakika umut vericiydi.

Ancak Yeni Malatyaspor’u bilhassa iç sahada oynayacağı maçlarda takımına oynatacağı oyun üzerinden değerlendirmek daha tutarlı olabilir.