Yeni Malatyaspor Sivas’ta Çıkış Arıyor

Aldığı başarısız sonuçlar neticesinde Süper Lig’in son sırasına demir atan Yeni Malatyaspor, teknik direktör Marius Sumudica ile yolları ayırdıktan sonra futbolcu Adem Büyük’ü teknik sorumlu olarak göreve getirmişti. Sarı Siyahlı ekip, yeni teknik sorumlusuyla birlikte çıkacağı ilk maçta ligin en zorlu dış sahalarından birisi olan Sivas’ta iyi bir sonuç almayı hedefleyecek.

Yeni Model

Bu sezon Türkiye Süper Ligi’ndeki takımlar adına alışkanlıkların ve ezberlerin bozulduğu bir sezon oldu. Daha genç teknik direktörlerin göreve getirildiği ligde bir de takımın saha içinde liderliğini yapan oyuncuların teknik sorumluluğa getirildiği modeller oluşturuldu.

İlk olarak Antalyaspor’un Ersun Yanal yerine getirdiği Nuri Şahin ile birlikte denediği bu modele ayak uyduran ikinci takım da Marius Sumudica ile yollarını ayıran ve Adem Büyük’ü teknik sorumlu olarak göreve getiren Yeni Malatyaspor oldu.

Sarı Siyahlı ekip, takımın lider oyuncusu olan Adem Büyük’ten hem oyuncu hem de teknik sorumlu olarak faydalanacağını açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra oynanacak ilk maç ise oldukça zorlu olacak. Ligin lideri Trabzonspor başta olmak üzere birçok takımın istediğini alamadan şehrine döndüğü Sivas deplasmanında Yeni Malatyaspor puan veya puanlar arayacak.

Bu maçta Yeni Malatyaspor’da tedavileri devam eden Benjamin Tetteh, Stevie Mallan ve Nuri Fatih Aydın sahada olamayacaklar. Sivasspor’da ise sarı kart cezalısı Isaac Cofie, kırmızı kart cezalısı Mustapha Yatabare ile sakatlıkları devam eden Leke James, Fredrik Ulvestad ve Ahmet Oğuz görev yapamayacak.

Bu sezon her ikisi de beklentilerin altında kalan iki takımın mücadelesi öncesinde Yeni Malatyaspor topladığı 16 puanla son sırada yer alırken, Sivasspor 31 puanla 12’inci sırada oturuyor. İki takımın sezonun ilk yarısındaki mücadelesi Sivas temsilcisinin 1-0 üstünlüğüyle sona ermişti.

Düşük Beklenti

Yeni Malatyaspor adına Süper Lig’de oynadığı 24 maçtan hareketle olumlu bir şeylerden bahsetmek pek de mümkün değil. Takım topladığı 16 puanı dahi iyi oyunlar sergileyerek alamadı. Kadronun kalitesi gerçekten hiç iyi seviyede değil ve bu sezon adına düşmesi en muhtemel takım da yine Sarı Siyahlı ekip.

Bununla birlikte Adem Büyük’ün hem futbolculuk hem de teknik sorumluluk görevini üstleneceği yeni modelin gözlemleneceği ilk maç Sivasspor olacak. Sivas temsilcisi karşısında oynanacak maçta Yeni Malatyaspor adına beklentileri çok yüksek tutmamak gerek. Ancak Adem Büyük’ün kafasındaki planı görebilmek adına küçük ipuçlarının da verileceği bir maç olabileceğini ifade etmek yanlış olmaz.

Yeni Malatyaspor’un yeni teknik sorumlusu Adem Büyük, basın mensuplarına yaptığı ilk açıklamada takımın kaybedecek bir şeyi olmadığını dile getirmişti. Bununla birlikte Yeni Malatyaspor’un Süper Lig’de kalamaması takımı daha büyük bir felakete götürebilir. Takımın siyasilere isyan ettiği basın toplantısının ve 5 aydır ödeme yapılamadığının anlaşılmasının üstünden çok da zaman geçmedi.