Yeni Malatyaspor’un Zorlu Transfer Dönemi

Sezon başından bu yana kümede kalmak adına hiçbir doğruyu yapmayan bir takım gösterilmesi gerekse bu takım ne yazık ki Yeni Malatyaspor olurdu. İrfan Buz ile alınan kötü sonuçlardan sonra takımın başına oldukça tartışmalı bir teknik adam olan Marius Sumudica’yı getiren Malatya temsilcisi, geçtiğimiz günlerde Rumen teknik adamla da yolların ayrıldığını açıkladı. Bununla birlikte çok ciddi krizler içerisinde geçen ara transfer dönemi, Yeni Malatyaspor adına ne gerçekçi ne de tutarlı değil.

Kötü Planlama

Bu sezonun en başarısız yönetilen takımlarından birisi kesinlikle Yeni Malatyaspor. Sezonun ilk haftalarında gelen kötü sonuçlar sonrası teknik direktör değişikliğine giden takım Marius Sumudica ile el sıkışmıştı.

Sumudica takımın başına geldikten sonra sadece ilk 2 haftada galip gelebildi ve Yeni Malatyaspor başarısız sonuçlar nedeniyle Süper Lig’in son sırasına demir attı. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde yapılan basın toplantısında takımda 5 aydır maaşların ödenmediği ortaya çıktı ve siyasilerle yerel yönetimlere isyan edildi.

Marius Sumudica takımın başına geçtiği günden bu yana pek çok farklı takımda da yaptığı gibi sansasyonel olaylara imza attı. Buna rağmen yönetim Rumen teknik adamda ısrar etti ve ikinci devreye de Sumudica yönetiminde girildi. Ara transfer döneminde tüm transferler Sumudica’ya göre yapıldı. Ancak ara transfer döneminin bitmesinden sadece 1 gün önce Sumudica ile de yollar ayrıldı. Plansız davranmanın bedelini son sırasından kurtulamamakla ödeyen Yeni Malatyaspor, bir süre daha bu alışkanlığından kurtulamayacak gibi görünüyor. Marius Sumudica ise tazminatını istiyor ve 135 bin Euro tazminatı ödenmezse FIFA’ya başvuracağını belirtiyor.

Gerçeklere Aykırı

Tüm bu gelişmeler herhangi bir takım adı belirtilmeden herhangi bir futbolsevere anlatılsa ve bu takımın transfer dönemine dair hareketleri ile alakalı bir tahmin yaptırılsa kuvvetle muhtemel futbolsevere transfer yapılamadığını tahmin eder.

Gerçekçi olan da tam olarak transfer yapılamamasıydı ancak Yeni Malatyaspor tam 7 transfer yaparak gerçeklerin tam tersine bir transfer dönemi geçirdi. Gaziantep FK’dan Nouha Dicko ve Kenan Özer, Başakşehir’den Azubuike, Samara’dan Z    effane, Arouca’dan Campi ve Crotone’den Donsah ara transfer döneminde transferleri tamamlanan oyunculardı. Yeni Malatyaspor’un basın toplantısında ettiği isyandan sonra artık transfer yapamayacağı düşünülürken, ara transfer döneminin son gününde Barış Başdaş kadroya katıldı.

Bu arada birçok oyuncunun da alacakları ödenmediği için FIFA’ya başvurduğu ve alacaklarına karşın sözleşmesini feshettiğini söylemek gerekir. Örneğin Semih Kaya bu şekilde ayrılıp Galatasaray’a, Rayane Aabid ise Kasımpaşa’ya transfer oldu.

Yeni Malatyaspor, Süper Lig’de son 13 maçının hiçbirini kazanamadı. Marius Sumudica ile yollarını ayıran Malatya temsilcisi, Adem Büyük’ü teknik sorumlu koltuğuna oturttu. Sarı Siyahlı ekip, hem oyuncu hem de teknik sorumlu olarak görev yapacağı açıklanan Adem Büyük’ün yeni görevine çıkacağı ilk maçta Sivasspor’a konuk olacak.