Marius Sumudica Gitti Sıkıntısı Kaldı

Sezonun 8’inci haftasında teknik direktör değişikliğine giderek İrfan Buz ile yollarını ayıran ve Marius Sumudica’yı göreve getiren Yeni Malatyaspor, Rumen Teknik Direktörün gazabına uğrayanlar kervanında sıraya katıldı. Sarı Siyahlı ekibe birçok transfer yaptıran, sahaya çıktığı 14 maçın sadece 2’sini kazanabilen 58 yaşındaki teknik adam, takımdan ayrıldıktan sonra da boş durmadı ve Malatya temsilcisini karaladı. Kendi yaptıkları ve konuştukları dışında bir de hakkında iddialar ortaya atılan Sumudica, Yeni Malatyaspor’dan ayrıldı ama sıkıntısı Sarı Siyahlı ekibe ve yönetime kaldı.

Skandallar Aktörü

Türk futbolunun son dönemlerinde bir anda ortaya çıkan ve her nedense vazgeçilmez teknik direktörlerden birisi haline gelen Sumudica, Yeni Malatyaspor’da da ağır tahribat bıraktı. Yeni Malatyaspor’un başında çıktığı 14 maçtan sadece ilk 2’sini kazanabilen Rumen Teknik Adam, kırmızı kartları, tartışmaları, açıklamalarıyla birlikte bir takımın daha önüne geçmeyi başardı. Ancak Sumudica’nın bu öne geçme başarısı Yeni Malatyaspor’un puan sıralamasında aynı başarıyı yakalamasını sağlamadı.

İrfan Buz takımdan ayrıldıktan sonra Süper Lig‘de 17’inci sırada yer alan Yeni Malatyaspor, Marius Sumudica ile birlikte son sıraya kadar geriledi. Bu sezon küme düşmesi en muhtemel takım da yine Sarı Siyahlılar. Bu esnada ara transfer döneminde takıma katılan birçok oyuncunun sıkıntısı da yine Yeni Malatyaspor’a kaldı.

Eğer başarılı olur ve Yeni Malatyaspor’u kümede tutarsa başkanın kendisine Türk pasaportu ayarlayacağından, şehre söz verdiğini ve bir yere gitmeyeceğine dair birçok açıklama yapan Sumudica yine kendinden bekleneni yaptı ve görevinden ayrıldı. Ayrıldıktan sonra Yeni Malatyaspor’u çalıştırmanın hata olduğunu belirten Rumen teknik adama cevabı ise Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek verdi.

Kendisi İsteyen

Sumudica’nın Yeni Malatyaspor ile ilgili ifadelerine cevap veren Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, İrfan Buz ile yolların ayrılmasından sonra Marius Sumudica’nın kendilerini aradığını belirtti.

Kendilerinin Sumudica’yı değil Sumudica’nın kendilerini tercih ettiğini belirten Gevrek, 58 yaşındaki Rumen teknik adamın neredeyse 100 defa kendisin aradığını ve görev için talip olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Hakkında taciz iddiaları da basına yansıyan Sumudica ile alakalı olarak Yeni Malatyaspor defteri kapanmış olsa da Sumudica bir süre daha Türkiye’de görev bekleyecektir. Türk futbolu en sonunda eski tip teknik direktörlerden sıyrıldı ve genç hocalarla yola devam etme kararı aldı ancak Sumudica merakı bir türlü son bulmadı.

Sahadaki başarısı veya başarısızlığından çok daha öte bir şekilde gittiği her kulüpte sansasyon yaratan Sumudica, Malatya’da da bu alışkanlığından vazgeçmedi. Görev yaptığı spor kulüplerinin kurumsal kimliğini yerle yeksan eden Rumen teknik adam, hukuki olarak hakkı olan tazminatını da her seferinde aldı.

5 aydır oyuncularına ödeme yapamayan Yeni Malatyaspor, hocayı kovduğu için şimdi 135 bin Euro maaş ödemek zorunda ve bu kaynağı nasıl sağlayacağı merak konusu.