Yeni Malatyaspor Felaket Sezonu Geride Bıraktı

Spor Toto Süper Lig’de 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu geçtiğimiz hafta sona erdi. Sezon sonunda Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, ne yazık ki küme düştü.

6 sezondur Malatya şehrini Spor Toto Süper Lig’de temsil eden takımın düşmesi bütün şehirde üzüntüyle karşılanırken maalesef aslında sezonun başından beri yaşananlar, malumun ilanını çoktan yapmıştı.

İşte transferleri, teknik direktör değişimleri, ilginç yönetim kararları ve çok daha fazlasıyla Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’ndaki mali çöküşünün “görünür” nedenleri…

Bol Transferler Artan Maliyetler

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu öncesinde geçtiğimiz yıllara kıyasla daha güçlü bir kadro kurmak isteyen Öznur Kablo Yeni Malatyaspor Yönetim Kurulu, teknik direktör İrfan Buz önderliğinde önemli transferler yaptı.

Sparta Prag’dan Benjamin Tetteh, Fenerbahçe’den Sadık Çiftpınar, İskoçya Premiership takımlarından Hibernian FC’den Stevie Mallan, El Ahyl takımından Walter Bwalya, 1461 Trabzon’dan Mert Miraç Akgün ve Elazığspor’dan Cengizhan Akgün bonservis ödenerek kadroya katılan isimler oldular.

Bu isimlere toplamda 4 milyon Euro gibi bir bedel ödenirken toplam transfer harcamasının yarısı sadece Sparta Prag’dan alınan Benjamin Tetteh için ödendi.

Buna karşın gelir olarak sadece Teenage Hadebe’nin Houston ekibine transferinden 1.5 milyon Euro kazanmıştı.

Transfere ödenen bonservis bedellerinin yanında her ne kadar serbest oyuncu statüsünde kadroya katılmış olsalar da Rayan Aabid, Mounir Chouiar ve Didier Ndong’un maaşları da kulübe artık yük olarak geri döndü.

Yeni Malatyaspor Devre Arasında Geleceğini Yaktı

Spor Toto Süper Lig’in ilk 8 haftasında tam 6 mağlubiyet alarak çok kötü bir başlangıç yapan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’da ilk iş olarak elbette teknik direktör İrfan Buz ile yollar ayrıldı.

Tecrübeli teknik direktörün yerine ise ülkemizde çalışmış belki de en provakatif teknik direktörlerden biri olan Marius Sumudica geldi.

Her ne kadar Rumen teknik direktörün takımın başına geçmesi 2 maçlık bir galibiyet serisini getirmiş olsa da Ekim 2021’in bitişiyle birlikte Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ve galibiyet kelimeleri birbirinden ayrıldı.

Her açıklamasında sansasyon yaratan ve üstüne üstlük sürekli transfer isteyen Marius Sumudica, dediğini yaptırdı.

Takıma devre arasında Gaston Campi, Mehdi Zeffane, Nouha Dicko, Godfred Donsah, Kenan Özer ve Okechukwu Azubuike katıldı.

Bu transferlerin hemen hiçbirinden fayda göremeyen Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, sonrasında Sumudica ile de yolları ayırınca maliyetleri arttırdığıyla kaldı. Kulübün mali krizi de git gide derinleşti.

Sumudica’dan sonrası için şok bir kararla takımın kaptanlarından Adem Büyük formasını çıkarıp kulübeye teknik direktör olarak geçti. Onunla da olmayacağı çok kısa sürede anlaşılınca bir mucize yaratması için gidilen isim Cihat Arslan oldu.

Yapılan transferlerin yarattığı külfeti daha fazla kaldıramayan takım, teknik direktör Cihat Arslan’ın döneminde adeta çözülme yaşadı. Hal böyle olunca Öznur Kablo Yeni Malatyaspor sadece 20 puan topladığı ligde küme düşmekten kurtulamadı…

Üstelik takım aynı zamanda kaldıramayacağı bir borç yükünün de altına girdi. Kurtuluşun nasıl olacağını ise kimse bilmiyor.