Yeni Malatyaspor Her Alanda Kaybetti

Spor Toto Süper Lig’de artık yavaş yavaş sezonun sonlarına doğru yaklaşırken Öznur Kablo Yeni Malatyaspor için de işler git gide içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı.

Takımın son oynadığı Kasımpaşa maçını da kaybetmesi ve karşılaşmanın son bölümünde Sadık Çiftpınar’ın yaptığı skandal hareket, bir şeylerin tamamen koptuğunun göstergesiydi.

Peki ama saha dışı olaylarla sürekli gündeme gelen ve Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda küme düşmenin en büyük adayı oluveren sarı kırmızılı takımımız, saha içinde neden başarılı olamıyor?

Bu sorunun cevabını son maçın istatistik kağıdına bakarak hep birlikte okumaya çalışalım ve Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un Kasımpaşa mağlubiyetinin şifrelerinin peşine düşelim…

Yeni Malatyaspor Topu Rakibe Verdi

Teknik direktör Cihat Arslan önderliğindeki Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, maç boyunca topla çok az oynama imkanı buldu. Sezon ortasında teknik direktör değişikliğine giden ve takımın başına, kulübün antrenör bünyesinde yer alan Sami Uğurlu’yu getiren Kasımpaşa o günden bugüne dönüşüm geçirdi.

Forvetinde Umut Bozok ve Muleka gibi çok etkili iki forvet bulunduran takım, topla daha çok oynayıp set hücumlarını başarıyla yapmasıyla dikkat çekti. Öznur Kablo Yeni Malatyaspor da işte rakibin bu anlayışına izin verecek ölçüde çok az topla oynadı.

Maçı %37’lik topla oynama oranıyla bitiren teknik direktör Cihat Arslan önderliğindeki takım, karşılaşma boyunca 323 pas yapabildi. Üstelik bu pasların genel isabet oranı ise %73’te kaldı. Dahası Doğu Anadolu temsilcimiz, rakip yarı sahada bu isabet oranını daha da aşağıya çekerek %62’yi gördü.

Bunun karşısında konuk ekip Kasımpaşa ise 532 pasını %83 gibi kabul edilebilir bir oranda isabetle gerçekleştirdi. Maç boyunca takımımızın ceza alanına 17 orta açan teknik direktör Sami Uğurlu’nun öğrencileri hava toplarında da üstünlerdi.

Öyle ki mücadeledeki hava toplarının %56’sını toplayan lacivert beyazlı İstanbul ekibi, bu alanda da ne yazık ki takımımıza üstünlük kurdu.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un Kasımpaşa karşısında ayakta durabildiği yegana istatistik kolonu ise ikili mücadeleleri kazanma oranı oldu. %51 ile rakibine az da olsa üstünlük kuran takımımızın bu üstünlüğü ne yazık ki hiçbir şeye yeterli olmadı.

Hücumda Kasımpaşa Üstün

yeni malatyaspor

Teknik direktör Cihat Arslan’ın takımının maç boyunca belki de en sıkıntı çektiği şey takım savunması oldu. Muleka ve Umut Bozok gibi iki önemli forveti olan rakip, ev sahibi ekibimizin kalesinde toplam 14 şut çekti. Ancak asıl sorun bu şutların 12’sinin ceza alanı içinden kaydedilmiş olmasıydı.

Diğer bir ifadeyle İstanbul temsilcisi, Malatya temsilcimizin ceza sahasına rahat bir şekilde girebildi. Toplam 6 kez çerçeveyi bulan Kasımpaşa zaten bunların 2’sini de skor tabelasında görüleceği üzere gol yaptı.

Öte yandan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ise rakip kaleyi 8 şutla tehdit etmesine karşın sadece 2 isabet tutturabildi.

Tüm bu istatistikler de gösterdi ki camianın saha dışındaki sorunları kadar saha içinde de ciddi sorunları var…