Yeni Malatyaspor İlk Yarıda Savunamadı

Spor Toto Süper Lig’de ilk yarının bitmesinin ardından takımların istatistikleri de ortaya çıktı. Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, ilk devrenin en çok gol yiyen takımı oldu.

Sezona İrfan Buz önderliğinde başlayan Adil Gevrek başkanlığındaki Yeni Malatyaspor yönetimi, sezon ortasında alınan başarısız sonuçların neticesinde tecrübeli ismin görevine son vermişti.

Bu noktadan sonra teknik direktör arayışlarına başlayan yönetimin tercihi ise ligimizdeki dengeleri bilen bir isim olmuştu. Futbolseverlerin yakından tanıdığı Marius Sumudica’yı takımın başına getiren yönetim bir çıkış beklemişti.

Buna karşın kulüpteki mali sorunlar, transfer yapılamaması ve Rumen teknik direktörün bir türlü takımı toplayamaması sonucunda bu beklentiler karşılanmadı.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, 19 hafta sonunda 15 puan toplayarak Spor Toto Süper Lig’in son sırasında yer aldı. Bunun yanında Çaykur Rizespor ile birlikte ligin, kalesinde en çok gol gören takımı oldu.

Bu istatistik basit gibi gözükse de aslında çok şey anlatıyor. Gelin birlikte daha yakından bakıp, matematiği futbolla buluşturalım…

Yeni Malatyaspor’un Takım Savunması Problemi

yeni malatyaspor

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un takım savunmasına dair göze çarpan ilk istatistik elbette yenilen 34 gol. Bunun bir başka anlamı da takımın maç başına 1,79 gol yemiş olması. Yani Sarı Kırmızılılar, her maçta yaklaşık 2 gol yiyerek ligin ilk yarısını geçirmiş.

Marius Sumudica ve İrfan Buz dönemlerine bakıldığında her 50 dakikada bir gol yiyen takım, bu anlamda da ligin en kötülerinden biri konumunda.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, oynadığı 19 maçın sadece 5’inde kalesini gole kapatırken rakip filelere yalnızca 6 maçta gol atabildi. 10 maçta ise Sarı Kırmızılılar’a gönül verenler gol sevinci dahi yaşayamadı.

Evinde oynadığı 10 maçta ortalama 2,40 gol yiyen Malatya, taraftarlarını da hayli üzdü.

Bu oran deplasmanda ise 1,11’e kadar düştü.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un en çok gol yediği bölümler ise ikinci yarılarda oldu. Buna göre takım yediği 34 golün 21 tanesini 50. dakikadan sonra kalesinde gördü. Bu goller arasında ise en yoğun olarak 51-60 dakikalar arasında kalesini iyi savunamadı.

Yeni Malatyaspor’un Savunmasındaki Oyuncu Performansları

Bu sezon Sarı Kırmızılılar’ın defansında en çok forma giyen isimler Oussama Haddadi ve Semih Kaya oldu. 18 maçta forma giyen iki oyuncuyu 17 maçla Wallace ve 16 maçla Sadık Çiftpınar takip etti.

Bu oyuncular arasında Sadık Çiftpınar tam 7 kez sarı kart gördü ve bu alanda kadronun lideri oldu.

Bunun yanı sıra Öznur Kablo Yeni Malatyaspor defansını oluşturan oyuncular maç başına 1,50’tan fazla gole sebep olabilecek hata yaptılar.

Bu açıdan baktığımızda listenin ilk sırasında 1,71 ile Oussama Haddadi var. Listede en az hata yapan isim ise 1,58 ile takım kaptanlarından Sadık Çiftpınar.

Tüm bu istatistiklere baktığımızda açık şekilde takımın hem birlikte hem de bireysel olarak savunma yapamadığını söylemek mümkün.

Marius Sumudica’nın ikinci yarıda düzeltmesi gereken ilk yer de şüphesiz bu takımın savunması olacak.