Yeni Malatyaspor Kontrolü ve Maçı Rakibe Verdi

Spor Toto Süper Lig’in 37’nci haftasında Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadyumu’na konuk olan Yeni Malatyaspor, rakibine 3 – 0 mağlup oldu.

Bu mağlubiyetin şifreleri, maçın istatistiklerinde saklıydı.

Top Yukatel Kayserispor Kontrolünde

Karşılaşmanın istatistik kağıdına baktığımızda karşımıza ilk olarak iki takımın topla oynama oranları çıkıyor. Buna göre Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un oyun üstünlüğünü rakibe vermesine paralel olarak topun da daha çok Yukatel Kayserispor’da kaldığı görüldü.

Öyle ki teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencileri, maçta %59 topa sahip olma oranı yakalayarak oyunu yönlendirme fırsatını da ellerine geçirdiler. Sarı kırmızı Kayseri temsilcisi, yakaladığı bu oranı 514 pas yaparak de desteklemeyi başardı.

Yukatel Kayserispor’un yaptığı pasların 43’ünde uzun menzil denediği düşünülürse onlar için birincil faktör ayağa kısa paslarla set oyununa yerleşmek idi. Kayseri takımı, 514 pasında %84 isabet sağlayarak ortalamanın biraz üzerinde bir başarı sağladı. Öte yandan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor yarı alanına girildiğinde bu oranın %72’ye düşmesi de Malatya takımımızın zaman zaman da olsa alanları iyi kapayıp rakibi daha çok hataya zorladıkları anlamına geliyor.

Yukatel Kayserispor karşısında topa sahip olmakta bazı bölümler dışında zorlanan Öznür Kablo Yeni Malatyaspor’da ise yapılan 356 pas vardı. Teknik direktörümüz Cihat Arslan’ın talebeleri, rakip daha fazla topa sahip olup sete yerleşebildiği için yaptıkları paslarda oransal olarak rakipten daha fazla uzun top denediler. Maç boyun kullandığı 45 uzun pas ile rakip savunmanın arkasına sızmayı hedefleyen ekibimiz, ne yazık ki bu hedeflerini gerçekleştirdiği nadir pozisyonlarda da golle buluşamadılar.

Öte yandan takımımız yaptığı paslarda rakibi Yukatel Kayserispor’dan bir adım daha fazla isabet oranı yakaladı. %85 isabetle top dağıtan takımımız ne var ki tıpkı teknik direktör Hikmet Karaman’ın öğrencileri gibi, rakip yarı alanda bu oranı %71 seviyesine düşürdüler.

Pas oyunundaki bu istatistiklerin yanında mücadele gücü olarak da Yukatel Kayserispor’un bir adım ileride olduğu söylenebilir. Zira ev sahibi Kayseri ekibinde futbolcular, girdikleri ikili mücadelelerinde %54’ünü başarıya çevirerek önemli bir avantajı da kazanmayı başardılar.

Yeni Malatyaspor İçeriye Girmeyi Başaramadı

Karşılaşmada skoru belirleyen en önemli faktörlerden biri de elbette takımların hücum performanslarındaki farklılıklar oldu. İki sarı kırmızı ekibin mücadelesinde hücumda çok daha bitirici gözüken taraf ev sahibi Yukatel Kayserispor idi.

Teknik direktör Hikmet Karaman’ın ekibi, Öznur Kablo Yeni Malatyaspor kalesini maç boyunca 11 kez tehdit etti. Bu 11 denemenin 6’sında çerçeveyi, 3’ünde ise ağları bulan Yukatel Kayserispor; maç boyun çektiği toplam 11 şutun 6’sında ceza alanımızın içindeydi.

Buna karşın Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ise aslında rakip kaleyi daha çok tehdit etti. Teknik direktör Cihat Arslan yönetimindeki takımımız, rakip kaleye çektiği 12 şutta yalnızca 3 isabet sağlayarak bitiricilik anlamında sınıfta kaldı.

Belki de bunun temel sebebi ise rakip ceza alanına fazla giremememiz oldu. Öyle ki Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un çektiği şutların yalnızca 2’si ceza sahasının içinden gerçekleşti.

Hal böyle olunca skor da 3 – 0 ev sahibinin lehine sonuçlandı.