Yeni Malatyaspor Ligden Çekilmeyi Tercih Etti

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Gaziantep ve Kahramanmaraş merkezli iki depremde 43 bini aşkın insan hayatını kaybetti. On şehri doğrudan etkileyen deprem felaketinde en çok yarayı alan şehirlerden birisi de Malatya oldu. Malatya’da binlerce insan yaşama veda etti.

Yeni Malatyaspor; yakından takip edenlerin bildiği üzere bu sezon TFF 1.Lig’de mücadele ediyordu. Sarı siyahlı takım; ligde iyi bir performans ortaya koymuyordu. Bir alt lige düşme ihtimali bir hayli fazlaydı. Yeni Malatyaspor; 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan felaketin ardından Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurarak ligden çekilmek istediğini dile getirdi. Bir diğer TFF 1.Lig ekibi Adanaspor da benzer talepte bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu; Süper Lig’de mücadele eden Hatayspor ve Gaziantep FK ile TFF 1.Lig’de mücadele eden Yeni Malatyaspor ve Adanaspor’un ligden çekilmelerine onay verdi. Gelin, Yeni Malatyaspor’un ligden çekildiği haftaya kadar olan performansına yakından bakalım!

Sarı Siyahlı Takım Ligin Son Sırasında Yer Alıyordu

Yeni Malatyaspor; sezona sıkıntılı başladı. Bilhassa ekonomik sıkıntılardan dolayı transfer yapılamaması ve istenilen kadronun kurulamaması kötü bir durumdu. Yeni Malatyaspor’un ligde kalmasına mucize gözüyle bakılıyordu. Sarı siyahlı takım; depremin olduğu güne kadar TFF 1.Lig’de toplam 22 maça çıktı. Söz konusu maçların sadece dördünden galibiyet ile ayrıldı. Buna ek olarak, yedi maçı da beraberlik ile tamamladı. 11 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 22 gole karşılık olarak kalesinde 39 gol gördü. Kağıt üzerinde 19 puan topladı. Fakat, üç puanı silindi. Yeni Malatyaspor; 19 takımlı TFF 1.Lig’in 19.sırasında yer alıyordu.

Yeni Malatyaspor; bu sezon herhangi bir mucize olmadığı takdirde küme düşecekti. Sarı siyahlı takımın tesisleri deprem sırasında hasar gördü. Ayrıca, takımın yedek kalecisi Eyüp Türkaslan da enkaz altında kalarak yaşama veda etti.

Yılmaz Vural Yeni Malatyaspor’a Çare Olamadı

Yeni Malatyaspor; 31 Aralık 2022 tarihinde deneyimli teknik adam Yılmaz Vural ile anlaştığını açıkladı. Vural’ın Yeni Malatyaspor’da yapacakları merak konusuydu. Bilhassa takımı ligden düşmekten kurtarıp kurtaramayacağı merak ediliyordu. Fakat, Yılmaz Vural da Yeni Malatyaspor’a beklenen katkıyı yapamadı. Yeni Malatyaspor; Yılmaz Vural’ın takımı çalıştırdığı dönemde toplam dört maça çıktı. Bu maçlarda bir galibiyet, bir beraberlik ve iki mağlubiyet aldı. Yılmaz Vural; yaşanan deprem felaketinin ardından bu şartlar altında lige devam etmelerinin mümkün olmayacağının altını çizdi.

Yılmaz Vural’ın önümüzdeki sezon Yeni Malatyaspor’u çalıştırıp çalıştırmayacağı bilinmiyor. Deneyimli teknik adamın sözleşmesi 30 Haziran 2023 tarihinde sona erecekti.

Cengizhan Akgün Takımın En Golcü İsmi Oldu

Yeni Malatyaspor; kısıtlı kadrosu ile bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Takımın performansı ile öne çıkan isimlerinden birisi de Cengizhan Akgün idi. 1998 doğumlu oyuncu; bu sezon 21 maçta yedi gol atıp bir asist yapmayı başardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir