Yeni Malatyaspor Orta Sahasını Kaptırdı

Süper Lig’de 5 yıl geçirdikten sonra çok düşük bir performans sergileyip Süper Lig’e veda eden ekipler arasında yer alan Yeni Malatyaspor’un TFF 1’inci Lig’e düşmesi ile takımın problemleri daha da artarak taraftarlarda infial yarattı. 2021/2022 sezonunda Süper Lig’in henüz ilk haftalarında bile kümede kalabileceğine dair ihtimalin az olduğunu herkese göstermiş olan Yeni Malatyaspor, sezon boyunca bu performansı yükseltmeyi başaramadı ve sezonunun 32’inci haftasında aldığı Giresunspor mağlubiyeti ile birlikte TFF 1’inci Lig’e düşeceği kesinleşen ilk takım oldu.

Geçtiğimiz sezondaki bu başarısızlık serisini asıl başlatan olay ise mali problemler başta olmak üzere birçok parametreden kaynaklı olarak takımın kadrosundaki ana oyuncularının ekibi terk etmesiydi. Takımın yaşadığı bu dökülme sonrasında Yeni Malatyaspor kaçınılmaz bir şekilde genç futbolcuları ile yola devam etmek zorunda bırakılmıştı. En neticesinde de küme düşmekten kurtulamayan Yeni Malatyaspor farklı çözüm arayışları içerisine girmişti ancak mevcuttaki borcunu bitirmekten başka çözüm bulunamıyor. Bahsi geçen borç ise 1 2 yıl geçmeden bitirilebilecek kadar az değil.

Son aylardaki tüm çabası altyapısından futbolcuları profesyonelleştirmeye çalışmak olan Yeni Malatyaspor bir diğer yol olarak ise özellikle de takımın kadrosunda bulunan ancak sözleşmesi bitmiş futbolcuları iç transfer ile sözleşme yenilemeye ikna etmeye çalışmak yönünde olmuştu. Bu konularda kısmen başarılı kısmen başarısız olan Yeni Malatyaspor, 2022/2023 sezonunda Türkiye’nin profesyonel arenalarda mücadele eden takımları arasında yaş ortalaması en küçük olan ekiplerinden birisi olacak. Sarı siyahlıların bir transfer başarısızlığı ise Adana Demirspor’a kaptırılan 26 yaşındaki sol kanat Berk Yıldız oldu. Futbolcu Adana Demirspor ile 3 yıllık sözleşme imzalayarak Yeni Malatyaspor’a veda etti.

Takımda Tutulamayan Futbolcu Berk Yıldız

Süper Lig ‘in başarılı sayılabilecek takımlarından birisi olan Adana Demirspor, transferlerine devam ederken kadrosuna transfer yasağından dolayı takımdan kimseyi göndermek istemeyen Yeni Malatyaspor’un sol kanadı Berk Yıldız’ı transfer etti.

Adana Demirspor’un son transferleri çoğunlukla yabancı iken bu seferki transfer yerli oldu. Yeni Malatyaspor forması giyen 26 yaşındaki sol kanat oyuncusu Berk Yıldız ile Güney ekibi sözleşme imzaladı. Berk Yıldız ile Adana Demirspor, 3+1 yıllık anlaşmaya vardı ve sözleşme bu şekilde imzalandı.

İç Transferde Gelişme

Süper Lig’den Spor Toto 1’inci Lig’e düşen Yeni Malatyaspor, transfer yasağına sahip olması sebebiyle mecburen sözleşmesi biten futbolcularına yöneldi. Takımın yeni yönetimi göreve gelmesinin ardından gelecek sezona hazırlanmaya başlamıştı. Sarı-siyahlılar borçları nedeni ile transfer yapamaması sonucunda sözleşmesi biten futbolcularla masaya oturdu.

Bu minvalde de Yeni Malatyaspor 26 yaşındaki Ganalı orta saha ile 2 yıllık daha sözleşme imzalayarak takımının güçlü kalabilmesi adına bir adım daha atmış oldu. Ganalı orta saha Yeni Malatyaspor’a 2021/2022 sezonunun devre arasında katılmıştı.