Yeni Malatyaspor ’dan Bir İç Transfer Daha

Profesyonel arenalarda ilk defa 1998/1999 sezonunda futbol oynamış olan Yeni Malatyaspor, o vakitten bu yana 6 sezon Amatör Lig’de, 4 sezon PTT 3’üncü Lig’de, 6 sezon PTT 2’nci Lig’de, 4 sezon PTT 1’inci Lig’de ve son olarak Süper Lig’de 5 sezon geçirmeyi başardı. Son 5 sezonu Süper Lig’de geçiren sarı siyahlılar, son 3 sezondur hem pandemi yüzünden küme düşme potasına giriyor hem de pandemi vesilesi ile TFF’nin kararı ile küme düşmekten men ediliyordu.

Ancak süre gelen problemlerin patladığı sezon 2021/2022 sezonu oldu ve takım Süper Lig’i sonuncu olarak bitirerek küme düştü. Fatura ise 2 farklı teknik direktöre kesildi. İlk olarak İrfan Buz başarısızlığın sebebi görüldü ve takımın başından alınarak yerine Marius Sumudica getirildi. Ancak en nihayetinde oda görevden alındı ve en sonunda 2022/2023 sezonunda da takımın başında kalacak olan Cihat Arslan getirildi. Cihat Arslan takım için çok değerli bir teknik direktör haline geldi çünkü mali kriz içerisinde olan takımın futbolcuları antrenman bile yapmak istemiyordu ancak Arslan futbolculara cebinden maaş vererek onları antrenmana katılmaya ikna etti.

Öte yandan mali kriz sebebi ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun uyguladığı transfer yasağı ile boğuşan sarı siyahlılar, toplamda 318 milyon TL net borca sahip olduğunu ilan etmişti. Takımın PTT 1’inci Lig’e tutunabilmesi için 90 milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyaç olduğunu takımın yeni Başkanı Ahmet Yaman söylemişti.

Yeni Malatyaspor, transfer yasaklısı olduğu için herhangi bir dış transfere imza atmıyor ancak yine de takımın iç transfer konusunda çalışmaları oldukça başarılı ilerliyor. Sarı siyahlılar bugün itibari ile 2021/2022 sezonunun ortasında takıma transfer edilmiş olan 26 yaşındaki Ganalı orta saha ile sözleşme yenilemeyi başardı.

Yeni Malatyaspor

Godfred Donsah’ın Kariyeri

Futbol kariyerine memleketi Gana’nın takımlarından DC United’de başlayan 26 yaşındaki Ganalı orta saha Godfred Donsah, daha sonra 2012/2013 sezonunda henüz 16 yaşındayken İtalyan ekibi US Palermo’nun altyapısına transfer oldu.

Futbolcunun ilk yüksek bonservis bedelli transferi 2014/2015 sezonu için Hellas Verona’dan Cagliari ekibine 2.5 milyon Euro karşılığında transfer edildiğine ödendi. Sonrasında futbolcunun Bologna’ya 1 yıllığına kiralanmasının bedeli bile 2 milyon Euro olarak gerçekleşmişti.

Bu yıllarda piyasa değeri de git gide artan Godfred Donsah, Cercle Brugge ekibinde geçirdiği 1 sezon sonrasında bir düşüş yaşadı. Bahsi geçen sezon 2019/2020 sezonu idi ve futbolcu bu sezonda toplamda 20 adet müsabakaya çıktı ve herhangi bir gol katkısında bulunamadı.

Türkiye Liglerinde Donsah

2020/2021 sezonunda Süper Lig takımlarından Çaykur Rizespor’a kiralanan Donsah, bu sezonda toplam 27 adet müsabakada meşin yuvarlak kovaladı ve 1 adet gol atmayı başardı. Bu takımda aranan başarılı gösteremeyen orta saha, Türkiye liglerine bir defa da Yeni Malatyaspor bünyesinde çıktı.

2021/2022 sezonunda Serie B’de 14 müsabakaya çıkan futbolcu, daha sonra devre arasında Doğu ekibine transfer edildi ancak bu takımda da aranan başarıyı gösteremedi. Ancak tabii ki transfer yasaklısı Yeni Malatyaspor, oyuncusu asla kadrosundan çıkartamazdı ve sözleşme yenilemek istedi.