Yeni Malatyaspor ’un İkinci Başkanından Açıklamalar

2022/2023 sezonundan itibaren PTT 1’inci Lig’de mücadele edecek olan Yeni Malatyaspor, 2021/2022 sezonun da Süper Lig’in sonuncusu olarak küme düştü. Doğu temsilcisi 2018/2019 sezonunda yüksek performans gösterdikten sonra sürekli olarak düşüşe geçti ve bir türü de toparlanmayı başaramadı. Takımın mali kriz içerisinde olması ve önümüzdeki sezon adına transfer yasaklısı olması bu zorlu günlerin geride kalmadığını ve önümüzdeki sezonda da aynı sıkıntıların devam edeceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde basın açıklaması yapan Yeni Malatyaspor ekibinin ikinci başkanı Erdal Gündüz, açıklamalarda bulundu. Gündüz, göreve geldiklerinden itibaren 16 milyon 745 bin TL harcama yaptıklarını söyledi. Basın ile Orduzu Pınarbaşı Nurettin Soykan Tesisleri’nde bir araya gelen Erdal Gündüz, göreve geldiklerinden itibaren yönetim olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Transfer Yasağının Kalkması İçin 164 Milyon TL Lazım

Yönetimi devraldıklarından bu yana önceliklerinin PTT 1’inci Lig’de mücadele edebilecek bir kadroya sahip olabilmek olduğunu söyleyen ikinci Başkan Erdal Gündüz, bunu yaparken transfer yasağına sahip oldukları için oldukça zorlandıklarını da ekledi. Takımın transfer listesine sadece altyapısı ve sözleşmesi yeni biten oyuncular bulunabiliyor.

Transfer yasağının kalkması için 140 milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyaçları olduğunu söyleyen Gündüz, buna ek olarak avukat masrafları ve kurun yükselmesinin de olmasıyla bu miktarın 164 milyon TL’yi bulduğunu söyledi. Bu miktardaki bir paranın da Malatya’da bulunmasının zor olduğunu söyleyen Gündüz, bir başka problemden daha bahsetti. Bu da FİFA’nın aldığı karar ile tek taraflı fesih yapan oyuncular ile yeniden sözleşme imzalanamaması oldu. Dicko, Adem, Karim başta olmak üzere birçok futbolcu ile bu sebepten sözleşme yenileyemediklerini söyleyen Gündüz, ancak tek taraflı fesih yapmayan oyuncular ile sözleşme yenileyebildiklerini söyledi. Bu minvalde de Yeni Malatyaspor toplamda 13 adet futbolcu ile sözleşme yenileyebilmiş.

Yeni Malatyaspor

Teknik Direktör Cebinden Harçlık Vermiş

Erdal Gündüz yönetim olarak göreve geldiklerinden sonra takımın teknik direktörü Cihat Arslan’ın gelmeden önce elektriksiz ve susuz bir şekilde çalışma sürdürdüğünü gördüklerini söyledi. Cihat Arslan makarna ve yoğurt yemiş. Ayrıca Cihat Arslan, futbolculara cebinden harçlık vermiş ve antrenmanlara katılması için futbolcuları ikna etmiş. Bu yüzden de teknik adam Cihat Arslan’ın hakkının ödenmeyeceğini ve gereken değeri vereceklerini söyledi.

Taha Gür, Mert Miraç Altıntaş, Rahman Buğra, Doğukan Emeksiz ve Nuri Fatih Aydın’ın fesihnamelerinin kendi ellerinde olduğunu söyleyen Gündüz, Taha Gür ve Mert Miraç’ın eski borçlarını kapattık ve sözleşmelerini yeniledik dedi. Toplamda 13 adet futbolcuyla sözleşme yenilediğini söyleyen Erdal Gündüz bu isimleri Abdulsamed Damlu, Taha Gür, Mert Miraç Altıntaş, Yakup Alkan, Rahman Buğra Çağıran, Cengizhan Akgün, Doğukan Emeksiz, Burak Kavlak, Nuri Fatih Aydın ve Buğra Şahin olarak sıraladı. Bu futbolcuların bütün borçları ödenmiş ve borçları içerisinde 2 yıllık borç bile bulunuyormuş.