Yeni Malatyaspor’un Borç Miktarı İlan Edildi

2021/2022 sezonunda Süper Lig’in sonuncusu olarak küme düşen Yeni Malatyaspor, 2019/2020 sezonundan itibaren pandeminin de etkisiyle 3 sezon boyunca büyük problemlerle boğuştu. En sonunda da 2021/2022 sezonunda küme düşmekten kaçamamış olan Yeni Malatyaspor, 2018/2019 sezonunda Süper Lig’de 5’inci olma başarısını elde ettikten sonra çok hızlı bir şekilde düşüşe geçmişti.

Yeni Malatyaspor’un 2019/2020 sezonundaki sıralaması 16’ncılık, 2020/2021 sezonundaki sıralaması 15’incilik olmuştu. Sarı siyahlılar 2021/2022 sezonunda ise sezonu ancak sonuncu olarak kapatabildi. 2019/2020 sezonunda takımın 16’ncı olmasına rağmen küme düşmemesinin sebebi Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı küme düşmeme kararı idi.

Transfer yasaklısı takımlardan birisi olan Yeni Malatyaspor’un Başkanı Ahmet Yaman borçlar ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Yaptığı açıklamada Yaman, sarı siyahlı kulübün toplam borcunun 300 ila 400 milyon arasında olduğunu söyledi.

Toplam Borç 300-400 Milyon TL

PTT 1’inci Lig takımlarından Yeni Malatyaspor Kulüp Başkanı Hacı Ahmet Yaman, yaptığı açıklamada işlerinin kolay olmadığının farkında olduklarını ancak yönetim kurulu olarak göreve geldiklerinden itibaren şehrin bakkalından Belediye Başkanı’na kadar herkesin kendilerine sevgi gösterisinde bulunduklarını görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Hacı Ahmet Yaman ve yönetim kurulu, takımın sportif tesislerinden olan Nurettin Soykan Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında öncelikle sırasıyla kendilerini tanıttılar. Tanıtma işlemi bittikten sonra kulübün borçları ile ilgili bol bol konuşan Yaman, sarı siyahlıların toplam borçlarının 300 ila 400 milyon TL arasına bir miktarda olduğunu belirtti.

Hacı Ahmet Yaman, takımın başına gelirken tek amaçlarının futbol olmadığını, mücadelelerinin çok zorlu olacağını bildiklerini söyledi. Ancak daha sonra takımın verilerini inceleyen Yaman, incelemeler sonrasında takımın aslında çok daha kötü bir vaziyette olduğunu söyledi. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen takımın 2 adet büyük avantajı bulunuyor diyen Ahmet Yaman, bunlardan birincisinin ekip arkadaşlarının sahip olduğu inanç ve çalışma gayreti dedi. İkincisi ise bütün camianın başarıya olan özlemiymiş.

Başkan Hacı Ahmet Yaman’dan Açıklamalar

Takımın başına geldikleri zaman ekibi ve kendisinin kimseyle kavga etmek için takımın yönetimine gelmediklerini sadece çözüm odaklı davranmak için hareket edeceklerini söyledi. Hacı Ahmet Yaman, Yeni Malatyaspor’un dünya çapında başarılı, saygın, istikrarlı ve altyapısı güçlü bir takım haline dönüştürmek adına çalışacaklarını belirtti. Ayrıca Yaman kesinlikle şeffaf yönetim tarzını benimseyeceklerini dile getirdi.

Başkan sonrasında kulübün ikinci Başkanı Erdal Gündüz de açıklamalarda bulundu. Taha Gür, Mert Miraç Altıntaş, Rahman Buğra, Doğukan Emeksiz ve Nuri Fatih Aydın’ın fesih namelerinin ellerinde olduğunu dile getirmiş olan Gündüz, Taha Gür ve Mert Miraç fesih etmişti dedi. Takım olarak bunları durdurup, geçmiş ile ilgili borçlarını kapatan sarı siyahlılar futbolcular ile yeni sözleşmeler imzaladı. Abdulsamed Damlu, Taha Gür, Mert Miraç Altıntaş, Yakup Alkan, Rahman Buğra Çağıran, Cengizhan Akgün, Doğukan Emeksiz, Burak Kavlak, Nuri Fatih Aydın, Buğra Şahin ile yeni sözleşme imzalayan Yeni Malatyaspor, bu futbolcuların peşinatlarını ödemiş ve geçmiş alacakları da kapatmış.