Yeni Malatyaspor Şok İstatistiklerle Kaybetti

Spor Toto Süper Lig’den düşmesi ne yazık ki haftalar öncesinde kesinleşmiş olan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ve Aytemiz Alanyaspor karşılaşması birçok yönüyle hayli ilginçti.

Kulüp olarak büyük bir kaosun içinden geçen sarı kırmızılı ekibimizin, Spor Toto Süper Lig’in baş altı takımlarından birine karşı 2 – 1’lik -neredeyse- başa baş bir sonuçla sahadan ayrılması takımımız hakkında umut verici gibi gözükebilir.

Buna karşın karşılaşmanın istatistiklerine bakıldığında durumun umut vermekten bir hayli uzak olduğu fark edilecektir. Zira bu maçın, bu istatistiklerle 2 – 1 bitmesi önce bir futbol mucizesi ardından ise genç file bekçimiz Abdulsamed Damlu’nun performansı sayesinde oldu.

İşte karşılaşmanın dikkat çeken istatistikleri…

Yeni Malatyaspor Mücadeleden Kaçmadı

Yeni Malatyaspor

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 35’inci haftasında oynanan Aytemiz Alanyaspor – Öznur Kablo Yeni Malatyaspor karşılaşmasında, Malatya ekibimiz adına en sevindirici istatistikler mücadeleyi yansıtanlar oldu.

Teknik direktör Cihat Arslan’ın öğrencileri her ne kadar Spor Toto Süper Lig’e çoktan veda etmiş olsalar da kendilerini sakınmadan mücadelelerini verdiler.

İkili mücadele kazanma oranlarındaki %60’lık üstünlük bunun en büyük kanıtı oldu. Takım sahanın her yerinde rakiple omuz omuza savaştı ve bu mücadelelerin çoğundan galip ayrıldı.

Bunun yanında hava toplarında da Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un üstünlüğü göze çarptı. Çoğunluğu Aytemiz Alanyaspor’un yaptığı ortalar olmak üzere sarı kırmızılı futbolcularımız, gelen hava toplarının %62’sinde başarılı oldu ve rakibe bu yönden az fırsat verdi.

Öte yandan mücadele istatistiklerinin dışındaki tüm kolonlarda rakibine boyun eğen taraf teknik direktör Cihat Arslan önderliğindeki takımımız oldu.

Karşılaşmada sadece %21 topa sahip olma oranı yakalayan Malatya ekibimiz, rakibinin 580 pasına karşılık yalnızca 162 pas yapabildi. Üstelik bu 162 pasın yalnızca %49’u yerini buldu. Hatta ve hatta bu isabet oranı, rakip yarı alana geçildiğinde %33’e kadar düştü. Yani teknik direktör Cihat Arslan ve öğrencileri adeta top göremedi.

Rakibin 580 pası %90 gibi bir isabet oranıyla yapması da elbette Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un topla bu denli az oynamasındaki önemli etkenlerden biriydi.

Hücumda Akıl Almaz İstatistik

Rakibimiz Aytemiz Alanyaspor adına 2 – 1’lik skor birçok taraftarını memnun etmese de Akdeniz temsilcisi aslında hücumda bizi çok zorladı.

Kalemize toplamda 40 şut çeken ve bunların 11’inde isabet bulmayı başaran teknik direktör Francesco Farioli’nin öğrencileri için asıl çarpıcı nokta, 40 şutun 24’ünün ceza alanımız içinden çekilmesiydi.

Spor Toto Süper Lig’in en kötü averajına sahip olan Malatya takımımız, tıpkı önceki haftalarda olduğu gibi yine rakibini çok rahat bir şekilde kendi ceza alanına soktu.

Aytemiz Alanyaspor’un neyse ki hücumdaki beceriksizliği ortaya çıktı ve bunun yanından kalecimiz Abdulsamed Damlu da başarılı bir performans gösterip skoru tuttu.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor ise rakibin bu hücum performansına karşılık sadece 4 şut atıp 3’ünde isabeti 1’inde ise ağları buldu.