Yeni Malatyaspor’un 5 Yıllık Süper Lig Serüveni

Yeni Malatyaspor, 2021/2022 sezonunun sona ermesiyle beraber 5 yıllık süper lig macerasının sonuna gelmiş oldu. 2021/2022 sezonunda takım o denli zor süreçler yaşadı ki aynı performans ile PTT 1.Lig’de bulunsa bile belki aynı şekilde küme düşmekten kaçınamayacaktı.

Kısa zamanda toparlanıp, Süper Lig ile ayrılığını sadece 1 sezon ile sınırlandırabilir. En fazla da teknik direktör konusunda problem yaşayan Yeni Malatyaspor’un sezon içerisinde 3 defa teknik adamı değişti.

Sezonun başında İrfan Buz ile son süper lig macerasına başlayan sarı siyahlılarda işler iyi gitmeyince İrfan Buz ile de yolları ayırdı. Ligin ortalarında Rumen Teknik Adam Marius Sumudica ile anlaşan Doğu ekibi yine istedikleri başarıyı sağlayamadı. Daha sonra takımın teknik direktör koltuğuna Cihat Arslan’ı getiren Yeni Malatyaspor üst üste aldığı mağlubiyetlerle toparlanmayarak lige veda etti. Lig düşmüş olmasına rağmen Cihat Arslan hala takımın başında bulunmaya devam ediyor.

5 yıl süren Süper Lig macerasına böyle veda eden sarı siyahlıların Süper Lig macerasında büyük başarıları olmuştu.

5 Yıllık Süper Lig Macerası

PTT 1. Lig’de teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile birlikte 61 puan alarak ligi 2. Bitirip lig atlayan Yeni Malatyaspor, 2017/2018 sezonuna Süper Lig‘de başlamıştı. Teknik direktör Erol Bulut ile Süper Lig macerasına başlayan sarı siyahlılar, süper lige tam adapte olması başaramadı. Ama yine de ligi ortalarda bitiren takım 43 puan ile 10. sıraya yerleşmişti. Sarı siyahlılar, Türkiye Kupası’nda da hatırı sayılır bir başarı elde edememişti.

2018/2019 sezonuna bambaşka bir motivasyonla başlayan Yeni Malatyaspor, adeta şampiyonluğun en büyük adaylarından olma yolunda ilerlemişti. 47 puan ile 5. olan Doğu temsilcisi Türkiye Kupası’nda ise yarı finale kadar yükselmeyi başarmıştır. Ayrıca ligde 5. olarak UEFA Avrupa Ligi’nde ön eleme oynamaya hak kazanmıştı. Ancak Sarı siyahlılar, UEFA Avrupa ligi ön eleme turunda Partizan takımına yenilerek gruplara kalamadan elenmişti.

2019/2020 sezonunda teknik direktörlük koltuğunda ilk devre de Sergen Yalçın, ikinci devre de ise önce Kemal Özdeş sonrasında Hikmet Kahraman getirilmiştir. Bu 3 adet teknik direktör değişikliğinden de anlaşılacağı üzere, takım zor günler geçiriyordu ve küme düşmenin adaylarından birisiydi. Nitekim sadece 32 puan alıp 17. sıraya yerleşerek küme düşen takımlardan birisi de oldu. Ancak pandemi nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından küme düşmenin kaldırılmasıyla beraber Yeni Malatyaspor için Süper Lig macerasının devam etmesi sağlanmıştı.

2020/2021 sezonunda da takımda bir farklılık oluşmadı. Sezonun başında Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu ile anlaşan Sarı Siyahlılar, istedikleri hedefe ulaşamayınca 26. haftada yolları ayırdı. Yerine İrfan Buz getirildi. 40 maç sonunda 10 galibiyet 15 beraberlik ve 15 mağlubiyetle 45 puan toplayarak ligi 15. olarak tamamladı.

1. Lige Dönüş

2021-2022 sezonun başında İrfan Buz ile devam eden sarı siyahlılarda işler iyi gitmeyince İrfan Buz ile de yolları ayırdı. Ligin ortalarında teknik direktör Marius Sumudica ile anlaşan Yeni Malatyaspor yine istedikleri başarıyı sağlayamadı. Daha sonra Teknik direktör Cihat Arslan‘ı getiren Yeni Malatyaspor üst üste aldığı mağlubiyetlerle toparlanmayarak lige 20. olarak veda etti.