Yeni Malatyaspor’un Sadık Krizi

Bu sezonu gerçekten kâbus gibi geçiren Yeni Malatyaspor’da sular durulmak, sorunlar da bitmek bilmedi. 22’inci haftanın erteleme maçında Gaziantep FK’ya konuk olduğu maçta sahadan 0-0 beraberlikle ayrılan Malatya temsilcisi, bu maçtan 3 hafta önce takımın başına teknik sorumlu olarak getirdiği kaptanı Adem Büyük ile yolları ayırdığını açıklamıştı. Bu anlaşmayla en iyi oyuncularından birinden ve en çok gol atan oyuncusundan da vazgeçmek zorunda kalan Sarı Siyahlı ekibe bir kötü haber de PFDK’dan geldi. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Antalyaspor maçında taraftarlarla tartışmaya giren Sadık Çiftpınar’a 3 maç men cezası verildiğini açıkladı.

Buhran

Bu sezon Süper Lig’e veda etmesi en muhtemel takım Yeni Malatyaspor olarak gözüktü ve bu durum sezon sonuna kadar da değişmedi.

Son haftalarda alt sıralarda yer alan takımların neredeyse tamamı üst üste puan kayıpları yaşıyor ancak onlar için bu durumu telafi edebilme veya düzeltebilme umudu var. Yeni Malatyaspor’da ise çok kötü bir yönetim örneği ve bu yönetim örneğini protesto eden oyuncularla birlikte ne olduğunu şaşırmış bir camia bulunuyor.

Hâl böyle olunca takımdaki en küçük bir olumsuzluk kelimenin tam anlamıyla kelebek etkisi yaratıyor. Bu kelebek etkisinin en yakın örneği ise geçtiğimiz gün açıklanan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu kararlarıyla görülebilir.

Yeni Malatyaspor’un savunmacısı ve kaptanlarından biri olan Sadık Çiftpınar, sezon başından bu yana vasatı geçebildiği maç dahi yaşamamış olabilir. Ancak Sadık’ı ikame edebilecek bir oyuncu daha yok. Teknik sorumluluk görevine getirildikten sadece 2 hafta sonra takımdan gönderilen Adem Büyük’ün de eksikliğiyle birlikte takım kolu kanadı kırılmış bir takım haline gelmiş durumda.

Sadık Çiftpınar’ın ceza almasının sebebi ise Yeni Malatyaspor oyuncularının yönetimi protesto ettiği Antalyaspor maçında Antalyasporlu taraftarlarla tartışma yaşaması. Bu sebepten kaynaklı olarak 3 maç ceza alan tecrübeli savunmacı, Hatayspor, Adana Demirspor ve Altay maçlarında takımda görev yapamayacak.

Uçurum Kenarı

Sadık Çiftpınar’ın görev yapamayacağı kesin ancak kadronun kim tarafından belirleneceği bilinmiyor. Zira Marius Sumudica’ya katlanılarak geçirilen onlarca haftadan sonra önce Rumen teknik adamla sonra da onun yerine getirilen Adem Büyük ile yollar ayrıldı. Yeni Malatyaspor’da şu an bir teknik direktör bulunmuyor.

Yeni Malatyasporlu taraftarlar küme düştüklerini birbirlerine söyleyecek kadar cesur olsalar da Yeni Malatyaspor yönetiminin aynı cesareti paylaştığını belirtmek mümkün değil.

Başkan Adil Gevrek uzun bir zamandan beri ortalıklarda görünmüyor, takımda ne olup bittiğine dair fikri olan tek bir kişi dahi yok. Hâl böyle olunca basına yansıyan her türlü iddia takım adına gerçekmiş gibi gösterilip çok daha kötü bir etki uyandırabiliyor.

Yeni Malatyaspor’un bulunduğu durum tam olarak uçurumun kenarı. Bu dakikadan sonra yaşanacaklar Malatya temsilcisinin uçurumdan baş aşağı mı yoksa kontrollü bir şekilde mi düşeceğine dair olacak.