Yeni Malatyaspor Kongre İçin Nefesleri Tuttu

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en kötü takımı olma unvanını hak eden bir performans ortaya koyan Yeni Malatyaspor’da ne gerginlik ne stres ne de olumsuzluklar bitecek tükenecek gibi görünmüyor. Sarı Siyahlı kulübün Başkanı Adil Gevrek’in istifa etmesiyle birlikte en üst seviyeye kadar çıkan bu tartışmalardan sonra artık tüm nefesler tutulmuş durumda. Zira Malatya temsilcisi 26 Haziran tarihinde Seçimli Olağan Genel Kurul’da yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor.

Tüzük Engel Oluyor

Bu sezon Süper Lig’in en kötü takımı olmayı ne yazık ki hak eden Yeni Malatyaspor, sorunun sadece sahada da değil saha dışında da olduğunu net bir şekilde kanıtlayan olayların içerisinde yer almaya devam ediyor.

Başkan Adil Gevrek’in istifasından sonra bir türlü durulmayan sular yakın zamanda da durulacak gibi görünmüyor. Sarı Siyahlı ekibi 26 Haziran tarihinde Seçimli Olağan Genel Kurul bekliyor ancak adaylık konusunda bir türlü net bir isim geçmiyor.

Kulübün, ‘yönetim istikrarı’ için değiştirilen tüzüğü, yönetim için mevcut kulüp üyeleri dışında aday çıkmasına engel maddeler içeriyor. Üye yapısının tamamına yakınını kontrol eden mevcut başkan Adil Gevrek ya da onun destek vereceği isimler dışında, yönetime talip çıkması beklenmiyor. Başkan ve yönetim için 5 yıllık üye kıdeminin getirildiği tüzükte, bu kıdeme uymayan adayın en az 500 bin TL, üyelerin ise 50 bin TL bağış yapmalarının yanı sıra en az 50 üye tarafından adaylık için teklif edilmeleri gerektiği koşulu bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde başkan adaylığını açıklayan ve mevcut yönetimin Denetim Kurulu Başkanı olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde yapılan Mali Genel Kurulda ortalarda gözükmeyen Kamil Göksu’nun, 26 Haziran Pazar günü saat 10.00’da Battalgazi Belediyesi Toplantı salonunda yapılacağı açıklanan kongrede aday olacağına ihtimal verilmiyor.

İl yöneticilerinden, milletvekillerinden ve siyasilerden kimsenin katılmadığı Mali genel kurulda Gevrek’in 355 milyon TL borç çıkardığı hesapları onaylanmasına rağmen bir üyenin konuyu yargıya taşıyarak bu onayın iptaline ilişkin dava açtığı Yeni Malatyaspor’da, yönetim aday çıkmaması halinde kayyuma kalabilecek.

Yeni Malatyaspor’un 661 üyesinin bulunduğu bildiriliyor. Ertelenen genel kurul, 60 dolayındaki üyenin katılması halinde yapılabilecek ve bu üyeler Yeni Malatyaspor‘un yönetimini belirleyecek.

Adil Gevrek’ten Ses Yok

Öte yandan kulübün bu günlere gelmesinde ne yazık ki çok büyük etkisi bulunan Başkan Adil Gevrek’ten de konuyla alakalı olarak hiçbir açıklama gelmiş durumda değil. Bu sezon kulübü resmen bir sürünceme içerisine bırakan Gevrek’in bu hareketleri sonrasında Spor Yasası’nın sert maddelerinin çıkmasıyla birlikte yerini istifaya bırakmıştı.

26 Haziran tarihi Malatya temsilcisi adına oldukça önemli bir dönüm noktası olacak. Sarı Siyahlı kulüp bu tarihte kendisine kimlerin sahip çıktığını da çıkmadığını da net bir şekilde görme ve değerlendirme fırsatı yakalayacak.