Yeni Malatyaspor Zor Günler Geçiriyor

Sarı siyahlı takım 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de mücadele etti. Fakat, beklentilerin çok gerisinde kaldı. Diğer takımlara kıyasla daha zayıf bir kadroya sahip olmanın acısını yaşadı. Beklenildiği gibi küme düştü. Bu yüzden, 2022 – 2023 sezonunda TFF 1.Lig’de mücadele edecek. Ancak, Yeni Malatyaspor’u burada da zor günlerin beklediğini ifade edebiliriz.

Yeni Malatyaspor 2021 – 2022 Sezonunda Neler Yaptı?

Sarı siyahlı kulüp; 2021 – 2022 sezonunda tıpkı diğer kulüpler gibi toplam 38 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sadece beş galibiyet alabildi. Ligin en az galibiyet alan takımı oldu. Bunun yanı sıra, beş maçından da beraberlik ile ayrıldı. 28 yenilgi alarak taraftarlarını ciddi bir hayal kırıklığına uğrattı. Atmış olduğu 27 gole karşılık olarak kalesinde 71 gol gördü. Ligin en kötü averajına sahip olan takım oldu. Ayrıca, 38 haftada yalnızca 20 puan toplayabildi. 20 takımlı ligi son sırada bitirdi.

Yeni Malatyaspor’un böylesine kötü bir sezon geçirmesi kimse için sürpriz değildi. Takımın maddi açıdan zor günler yaşamasından dolayı istenilen transferlerin hiçbirisi yapılamadı. Birçok oyuncu; hali hazırdaki alacaklarının ödenmemesinden dolayı daha sezon bitmeden takımdan ayrıldı. Yeni Malatyaspor’un 2022 – 2023 sezonunda başarılı olması pek mümkün gözükmüyor.

Sarı Siyahlı Kulüp Kayyum Tehlikesi ile Karşı Karşıya Kaldı

Yeni Malatyaspor; 26 Haziran 2022 Pazar günü olağan seçimli genel kurulda yeni başkanını seçti. Aziz Ayboğa; Malatya ekibinin yeni başkanı oldu. Fakat, Ayboğa; ilginç bir karar alarak görevi bıraktı. Bu yüzden, Yeni Malatyaspor’un 10 Temmuz 2022 tarihinde yeni bir başkanlık seçimi gerçekleştireceğini ifade edebiliriz.

Sarı siyahlı kulüp; önümüzdeki sezon yüksek ihtimalle transfer yapamayacak. Kulübün transfer tahtası kapalı! Kulübün söz konusu transfer yasağını kaldırabilmesi adına en kısa sürede 85 milyon TL bulması gerekiyor. Aksi takdirde, önümüzdeki sezon yoluna altyapı oyuncuları ile devam etmek zorunda kalacak.

Yeni Malatyaspor’u farklı bir tehlike daha bekliyor. Sarı siyahlı kulüp; hali hazırda kadrosunda yer alan oyuncularına alacaklarını ödemedi. Bu yüzden, söz konusu oyuncuların serbest kalma ihtimalleri bulunuyor. Sarı siyahlı kulübün en kısa sürede bu ödemeleri yapması şart! Bu yüzden, yeni seçilecek yönetimi çok zor günler bekliyor.

Benjamin Tetteh’in Alacakları Ödendi

Yeni Malatyaspor’un en önemli oyuncularının başında Ganalı yıldız Benjamin Tetteh geliyor. 1997 doğumlu oyuncu; takımın en önemli kozlarından birisiydi. Yeni Malatyaspor’un 2 milyon 650 bin Euro ödeyerek kadrosuna kattığı oyuncu geçtiğimiz sezon toplam 27 maçta forma şansı buldu. Bu maçlarda sekiz gol atıp dört asist yaptı. Kötü geçen sezonun yıldızlarından birisi olmayı başardı.

Benjamin Tetteh’in sözleşmesi 30 Haziran 2025 tarihinde sona erecekti. 25 yaşındaki futbolcu; Arap kulüpleri ile görüşme halindeydi. Ancak, Yeni Malatyaspor yönetimi; oyuncunun alacaklarını ödeyerek olası bir bedelsiz ayrılığın önüne geçti.