Yeni Malatyaspor’un Süper Lig Macerası

Yeni Malatyaspor, 2021/2022 sezonunun sona ermesi ile birlikte 5 yıllık Süper Lig macerasının sonuna gelmiş oldu. 2021/2022 sezonunda takım o kadar zor süreçler yaşadı ki aynı performans ile TFF 1’inci Lig’de bulunsa bile belki aynı şekilde küme düşmekten kaçınamayacaktı.

Yeni Malatyaspor, kısa zamanda toparlanıp Süper Lig ile ayrılığını sadece 1 sezon ile sınırlandırmak istiyor. Sarı siyahlı ekip en fazla da Teknik Direktör konusunda problem yaşadı ve sezon içerisinde 3 kere teknik adamını değiştirdi.

Sezonun başında İrfan Buz ile son Süper Lig macerasına başlayan sarı siyahlı ekip işler iyi gitmeyince İrfan Buz ile de yolları ayırdı. Sezonun ortalarında Romanyalı Teknik Adam Marius Sumudica ile anlaşan Doğu ekibi yine istedikleri başarıyı sağlayamadı. Daha sonra takımın Teknik Direktör koltuğuna Cihat Arslan’ı oturtan Yeni Malatyaspor, üst üste aldığı mağlubiyetlerle toparlanmadı ve Süper Lig’e veda etti. Süper Lig’den düşülmüş olmasına rağmen Cihat Arslan takımın başında bulunmaya devam ediyor. 5 yıl süren Süper Lig macerasına böyle veda eden sarı siyahlıların bu macerasında büyük başarıları olmuştu.

Avrupa’ya Giden Doğu Ekibi

TFF 1’inci Lig’de Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ile birlikte 61 puan alarak ligi 2’cni bitiren ve lig atlayan Yeni Malatyaspor, 2017/2018 sezonuna Süper Lig ekipleri arasında başlamıştı. Teknik Direktör Erol Bulut ile Süper Lig macerasına başlamış olan sarı siyahlılar, Süper Lig’e tam adapte olmayı başaramadı. Ancak yine de ligi ortalarda bitiren takım 43 puan ile 10’uncu sıraya yerleşmişti. Sarı siyahlılar, Türkiye Kupası’nda da hatırı sayılır bir başarı elde etmeyi başaramamıştı.

2018/2019 sezonuna bambaşka bir motivasyon ile başlayan Yeni Malatyaspor, adeta şampiyonluğun en büyük adayları arasında olma yolunda ilerlemişti. 47 puan ile 5’inci olan Doğu temsilcisi Türkiye Kupası’nda ise yarı finale kadar yükselmeyi başarmıştı. Ayrıca ligde 5’inci olarak UEFA Avrupa Ligi’nde ön eleme oynamaya hak kazanan sarı siyahlılar, UEFA Avrupa ligi ön eleme turunda Partizan ekibine yenilerek gruplara kalamadan elenmişti.

Pandeminin Azizliği

2019/2020 sezonunda Teknik Direktör koltuğunda ilk devrede Sergen Yalçın, ikinci devrede ise önce Kemal Özdeş sonrasında ise Hikmet Kahraman getirilmişti. Bu 3 adet Teknik Direktör değişikliğinden de anlaşılacağı üzere takım zor günlerden geçiyordu ve küme düşmenin adaylarından birisiydi. Nitekim sadece 32 puan alıp 17’nci sıraya yerleşerek küme düşen takımlardan birisi de oldu. Ancak pandemi sebebi ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından küme düşmenin kaldırılması ile birlike Yeni Malatyaspor için Süper Lig macerasının devam etmesi sağlanmıştı.

2020/2021 sezonunda da takımda bir değişiklik gerçekleşmedi. Sezonun başında Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu ile anlaşan sarı siyahlılar yine istedikleri hedefe ulaşamayınca 26’ncı haftada yolları ayırdı ve yerine teknik adam İrfan Buz getirildi. Sezonun sonunda 45 puan alan Yeni Malatyaspor 15’inci sıraya yerleşti.