Yeni Malatyaspor 2 Dakikada Yıkıldı

Süper Lig’e veda edeceği kesinleşen ilk takım olan ve bu nedenle çok ciddi bir çöküş yaşayan Yeni Malatyaspor, bu ruh haliyle sahaya çıktığı ilk maçta bir başka çöküş içerisindeki takım olan Galatasaray’ın misafiri oldu. Sarı Kırmızılı takım karşısında olabilecek en iyi performanslardan birini sergileyen Malatya temsilcisi ilk yarıda oldukça net fırsatlar yakalamasına rağmen şansının yaver gitmemesi nedeniyle bu fırsatlardan yararlanamadı. Öte yandan 2’inci yarıda 51 ve 53’üncü dakikalarda gelen gollere engel olamayan Sarı Siyahlı takım sahadan 2-0 mağlup ayrıldı ve kötü gidişatını devam ettirdi.

Elden Gelen

2021/2022 sezonunda Süper Lig’e veda etmesi kesinleşen ilk takım olan Yeni Malatyaspor, bu gelişmeden sonra moral olarak iyiden iyiye çökmüş olsa da sezonun geri kalan kısmını da tamamlamak zorunda olduğunun bilincindeydi.

Ligin 33’üncü haftasını kapatan maçta bir başka çöküş yaşayan ekip olan Galatasaray’a konuk olan Malatya temsilcisi, her ne kadar kötü durumda olursa olsun dev olan rakibi karşısında iyi bir ilk yarı oynadı.

Her iki takımın da hedefsiz olması nedeniyle çok düşük bir tempoda oynanan ve futbolseverleri de gerçekten hiç eğlendiremeyen maçta buna rağmen Yeni Malatyaspor’un zaman zaman net fırsatlar yakaladığını belirtmek gerek.

Nitekim ilk yarının son dakikasında yakalanan pozisyonda Galatasaray savunmacısı Victor Nelsson topu son anda çizgiden çevirmemiş olsa Sarı Siyahlı takım soyunma odasına 1-0 önde gidebilirdi. Bununla birlikte ikinci yarıda 51 ve 53’üncü dakikalarda gelen iki gol Yeni Malatyaspor’un direncini tamamen düşürdü ve Galatasaray da kendisine lazım olanı aldıktan sonra daha fazlasını da yapamayınca maç bu skorla sona erdi.

Bulunduğu şartlar içerisinde olabilecek en iyi performanslardan birini sergileyen Yeni Malatyaspor adına bu maçtan puan çıkaramamış olmak can sıkıcı olabilir. Bununla birlikte takımın herhangi bir hedefi kalmamış olmasına rağmen sahada verdiği mücadeleye de şapka çıkarmak gerekiyor.

Ligin Tescili

Öte yandan kulübün istifa eden tartışmalı başkanı Adil Gevrek, bu sezon ligin tescil edilemeyeceğine dair iddiasını sürdürüyor. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun da istifa etmesiyle birlikte iddiasını tekrarlayan Gevrek, bu kadar sıkıntılı bir sezonda küme düşmenin mümkün olmaması gerektiğini savunuyor.

Geçtiğimiz sezon pandemi nedeniyle küme düşmenin kaldırılması sayesinde paçayı kurtaran Adil Gevrek’in bu ihtimali bir kez daha kovalıyor olması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte küme düşmenin kaldırılması durumunda şampiyonun tescil edilmesi ihtimali de ortadan kalkmalı ancak Adil Gevrek bu konuda Trabzonspor’un hakkını da teslim ediyor.

Futbol gerçeklerin aktörlere göre değişebileceği bir oyun değil ve Gevrek bu durumun farkında değilmişçesine davranmaktan imtina etmediği için Yeni Malatyaspor zaman zaman çok iyi işler çıkarmış olmasına rağmen bir kez daha küme düşmekten kurtulamayacak.

Ligin tescilinden daha önemlisi de tam olarak bu durum.