Yeni Malatyaspor Borç Batağında

Bu sezon berbat bir şekilde yönetilmenin bedelini sezon boyunca 20 puan toplayarak ve lige son sırada veda ederek ödeyen Yeni Malatyaspor’da uzun süredir gündemi meşgul eden Olağan Mali Genel Kurul sonunda gerçekleştirildi. Sarı Siyahlı takımın Başkanı Adil Gevrek’in açıklamalarının bir hayli tartışıldığı kurulda kulübün borcunun 318 Milyon TL olduğu açıklandı. Bununla birlikte her şeye rağmen yönetimin mali idaresinin ibra edilmiş olması da kulüple alakalı başka bir tartışmayı beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Borç Dağı Aştı

Bu sezon Süper Lig’de çok kötü yönetilmiş olmanın bedelini ödeyen Yeni Malatyaspor adına ciddi bir kriz eşikte gibi görünüyor.

Malatya temsilcisi sezon boyunca ligin en kötü takımı olmaktan kurtulamadı ve bu durumun en büyük kanıtı olarak da ligi son sırada tamamlayarak veda etmek zorunda kaldı. 38 haftanın oynandığı ligde Yeni Malatyaspor’un toplayabildiği puan 20’de sınırlı kaldı.

Bu süreçte 5 farklı teknik direktörle çalışan Sarı Siyahlı ekip, devre arası transfer döneminde de kadrosunda enflasyona yol açacak kadar fazla transfer yapmıştı. Tüm bunlar Başkan Adil Gevrek’in bir hayli eleştirilmesine neden olurken Gevrek bu eleştirilere önce sessiz kaldı sonrasında da istifa ettiğini açıklayarak görevi bıraktı.

Tüm bunlarla birlikte Yeni Malatyaspor camiasının gözü Olağan Mali Genel Kurul’daydı. 4 Haziran tarihinde birçok tartışmanın gölgesinde yapılan Genel Kurul’da Malatya temsilcisinin borcunun tam 318 Milyon TL olduğu açıklandı.

Başkan Adil Gevrek bu borçla alakalı olarak döviz cinsinden sürdürülebilir ve kabul edilebilir bir borç nitelemesi yapınca eleştirilerin dozu daha da arttı. Tüm bunlarla birlikte Gevrek’in kendisini savunduğu noktalardan birisi de ülkenin ekonomisinin de kötüye gitmesi ve bu borcun 155 Milyon TL gibi büyük bir kısmının kur farkından kaynaklanmasıydı.

Öte yandan Kurul üyeleri Adil Gevrek’in kendisini savunmasını haklı bulmuş olacaklar ki Gevrek’in dönemi mali açıdan ibra edildi. Bununla birlikte Başkanın bazı açıklamalarının kamuoyunu etkileyecek kadar etkili olduğunu da dile getirmekte fayda var.

Başarısızlık Benim Açıklamaları

Başkan Adil Gevrek başarılı dönemlerde kendisini öne çıkarmadığını ancak başarısızlığın sorumluluğunu kendi üstüne aldığını dile getirdi. Kulübün UEFA Avrupa Ligi’ne gittiği dönemlerde de kendisinin başkan olduğunu hatırlatan Gevrek, bununla birlikte şu an yaşanan başarısızlıkta da kendisine sorumluluk düştüğünü kabul etti.

Yaptığı hataların da eksiklerin de art niyetli olamayacağının altını çizen Yeni Malatyaspor Başkanının bu açıklamaları da Genel Kurul üyelerinde karşılık bulmuş oldu. Bununla birlikte zaten Malatyaspor’un batması sonrasında kurulan Yeni Malatyaspor’un da batma noktasına gelmiş olması Malatyalı futbolseverler tarafından detaylıca sorgulanmalı.

Zira bu kadar ciddi bir borç yükü her ne kadar döviz borcundan kaynaklanıyor olsa da bu döviz sıkıntısı borcun tamamı anlamına da gelmiyor ve ortada net bir başarısızlık söz konusu.