Yeni Malatyaspor Kapı Pencere İndirdi

Bu sezon Süper Lig’de küme düşmesi kesinleşen ilk takım olan Yeni Malatyaspor, ligin 34’üncü haftasında kendi sahasında Konyaspor’u konuk etti. Maçın 20’inci dakikasında Gaston Campi’nin kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kalan Malatya temsilcisi buna rağmen ikinci yarıda oldukça başarılı bir performans sergiledi. Bu başarılı performansın karşılığını alamayan ve sahadan 3-2 mağlup ayrılan Sarı Siyahlı takımın teknik direktörü Cihat Arslan’ın maç sonunda soyunma odasında yaşananlara dair açıklamaları ise Malatya temsilcisinin ne kadar kötü bir durumda olduğunu gösterir nitelikteydi.

Kriz Var

Bu sezon Süper Lig’de küme düşmesi kesinleşen ilk takım olan Yeni Malatyaspor’da gerek bu durumun gerekse de takımı bu duruma getiren etmenlerin etkisi her geçen gün daha sert hissedilmeye devam ediyor.

Ligin 34’üncü haftasında kendi sahasında Konyaspor’u konuk eden Malatya temsilcisi, 20’inci dakikasında 10 kişi kaldığı maçtan puanla ayrılabilirdi ancak Konya temsilcisinin daha iyi bir bitiricilik sergilemesi maçın 3-2 Konyaspor lehine bitmesini sağladı.

Bununla birlikte maçtan sonra değerlendirmelerde bulunan Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Cihat Arslan, soyunma odasına çok ciddi kavgaların çıktığını ve gerçekten kapı pencerelerin indiğini belirtti. Kendisinin de sinirlerinin yıprandığını ve bu nedenle eşyalara zarar verdiğini de dile getiren Arslan, takımın ne kadar kötü bir durumda olduğunu ortaya koydu.

Yeni Malatyaspor ligin 35’inci haftasına girilirken hâlâ daha taraftarını bir an olsun mutlu edebilecek hiçbir haber veremedi.

Yaşananların Sebepleri

Öte yandan Yeni Malatyaspor’un neden böyle bir süreçten geçtiğini çok iyi bir biçimde tahlil etmek gerekiyor. Basında yer alan haberler tam da tahmin edilebileceği gibi yabancı oyuncularla yerli oyuncular arasında ciddi problemler ve kutuplaşmalar olduğunu içeriyor.

Bu durum oldukça tahmin edilebilir bir durum Malatya temsilcisinin yabancı oyuncularına şikayet etmemeleri için maaşlarını düzenli bir biçimde öderken yerli oyuncularda bu durumu suiistimal ettiği biliniyor.

Hâl böyle olunca zaten kötü giden bir takımda yer almanın verdiği olumsuz ruh hali, buna eklenen kötü sonuçların verdiği moral bozukluğu ve Konyaspor maçındaki gibi yabancı oyunculardan kaynaklı yaşanan zafiyetler olayları kızıştırıyor.

Sarı Siyahlı takımı gelecekte de çok iyi günlerin beklemediği bir gerçek. Bununla birlikte takımın bu kadar kısa bir süre içerisinde tekme tokat birbirine girecek kadar kızışmış olmasını tahmin etmekse pek kolay değildi.

Ligin 35’inci haftasında Alanyaspor’a konuk olan Malatya temsilcisi, bu maçtan sonra sırasıyla Rizespor, Kayserispor ve Fenerbahçe maçlarını oynayacak ve sonrasında da lige veda edecek. Öte yandan devam eden küme düşmenin kaldırılması tartışmalarının en büyük taraftarlarından biri olan Yeni Malatyaspor, bu uğurda verdiği mücadelede bir kez daha başarılı olması durumunda gelecek sezona TFF 1.Lig’de değil de Süper Lig’de başlayabilir.

Ancak takım bu durumdan çıkmadıktan sonra yine düşebilir.